Gyönyörűen színezett üvegnyakláncot találtak Szibériában egy 2400 éves szkíta sírban. Az orosz kutatók úgy vélik, az ékszer Egyiptomban készült. De lehetséges-e ez?
A Kleopátra nyakláncának elnevezett ékszert egy 25 éves kora körül elhalt fiatal nő csontvázán találták meg a nyakrésznél. A kutatók szerint a halott szűz papnő lehetett.
Noha már 9 éve felfedezték a 17 színezett üveggömbből álló ékszert az Altáj-hegységben, a Csultukov Log nekropoliszban, most először mutatták be.
A Jelena Borodovszkaja vezette kutatócsoport azt reméli, akad valaki a világban, aki segít megfejteni a nyaklánc pontos eredetét, mert ők mindmáig csak találgatni tudnak – írja a Siberian Times.
Andrej Borodovszkij, a novoszibirszki Régészeti és Néprajzi Intézet professzora a Siberian Times-nak elmondta, a nyaklánc millefiori technikával készült mozaikgyöngyökből áll.
A mozaikgyöngyöket üvegpálcákból készítik, amiket melegítéssel nyújtanak a kívánt vastagságúra, majd feldarabolják a szükséges méretre, formára. A sokszínű minta a pálca keresztmetszetén látható.
Borodovszkij úgy véli, a lánc Kleopátra Kr. e. 1. századi uralma előtt készült, de még a datálásban sem teljesen bizonyos. Annyi látszik biztosnak a halottal együtt eltemetett sírmellékletekből, hogy a szkíta nő törzsében vagy klánjában magas társadalmi rangon állt. Bronztükröt is találtak ugyanis mellette, a professzor szerint pedig a tükörnek mágikus szerepe volt a pazirik-kultúrában, ezért véli úgy, hogy a halott papnő lehetett. Márpedig ha papnő volt, szűz volt, nem lehetett családja. Ráadásul a halott mellett nem találtak hajcsatot, a többi sírban a nők mellől díszes hajcsatok kerültek elő, mivel a Pazirik-törzsben ez jelezte, hogy a nő férjezett.
Borodovszkij szerint nem annyira meglepő, hogy több mint 2000 éve Egyiptomból kerültek ékszerek a kietlen Szibériába, amelyet akkoriban szkíta törzsek laktak. Úgy gondolja, a nyaklánc a mai Kazahsztánon keresztül juthatott Szibériába, amely kereskedelmi útvonal az ókorban a középkori Selyemútnak felelt meg.
Képek: Siberian Times
Karosszékben: A kutatók hangsúlyozták, hogy a nő ugyanahhoz a Pazirik-törzshöz tartozott, és ugyanakkor élt, mint az Ukok hercegnőnek elnevezett híres tetovált halott. Miként A Tetovált nő visszatér című posztban beszámoltam róla, a hat lóval és két férfival, feltehetően harcosokkal együtt eltemetett Ukok hercegnőn különleges tetoválások láthatók. Bőrét az állandó fagy őrizte meg.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek