Jeruzsálem közelében egy pecsétnyomóra bukkantak, amin egy oroszlánnal küzdő hosszú hajú férfi látható. Kutatók úgy vélik, ez lehet az első régészeti bizonyíték Sámson létezésére.
A Beit Shemesh lelőhelyet feltáró izraeli régészek ősi kőpecsétnyomót találtak, amely szerintük az Ószövetségben is megörökített jelenetet, Sámson küzdelmét az oroszlánnal ábrázolja.
Az aprócska, alig 2,5 centméter átmérőjű pecsétnyomón egy hatalmas macskaféle állat látható, amint egy hosszú hajú emberre támad.
A jelentős leletet a lelőhely Kr. e. 11. századi régészeti rétegében találták, vagyis akkoriban került oda, amikor az úgynevezett Sötét korban Kánaán már meggyengült, de Izrael még nem emelkedett fel.
Ekkor jelentek meg a környéken és kerültek összeütközésbe a zsidókkal a filiszteusok.
A zsidóknak ekkoriban úgynevezett bírák voltak a vezetői, ezek egyike lehetett Sámson is, aki ugyan a filiszteusok közül akart magának feleséget, végül azonban sokat meggyilkolt közülük.
Shlomo Bunimovitz és Zvi Lederman kutatásvezetők, a Tel Aviv Egyetem régészprofesszorai a The Daily Telegraphnak elmondták, a lelőhely a Szorek-völgy közelében van, márpedig az volt a határ a filiszteusok és a zsidók között. A kutatók szerint ez is a bibliai Sámson személyére utal.
Ugyanakkor persze hangsúlyozzák, önmagában a pecsétnyomó nem bizonyítja egy, a történelemben valóban élt Sámson létezését, de azt alátámasztja, hogy a területen erősen tartotta magát a mítosz egy olyan rettenetesen erős emberről, aki egy oroszlánt is képes volt puszta kézzel széttépni.
Képek: Daily Mail
Karosszékben: Sámson a Biblia szerint Istentől kapta rendkívüli erejét, hogy legyőzhesse ellenségeit. Ám filiszteus szerelme, Delila, elárulta őt, és amikor elaludt, levágta haját, amelyben ereje lakozott. Sámson az egyik legkedveltebb szereplője a Bibliának, történetével számtalan műalkotásban találkozhatunk.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek