A sírmellékletekből kiderült, a fiatalember nem lehetett király, de mindenképpen előkelőség volt a maja udvarban.
Különös sírra bukkantak a mexikói Uxulban német és mexikói régészek, akik maja királyi palotát tártak fel. Az egyik terem padlója alatt fiatal férfi nyughelyét fedezték fel.
A Nyikolaj Grube, a Bonni Egyetem és a Kai Delvendahl, a Mexikói Régészeti Hivatal régészei vezette kutatócsoport a 120 x 130 méteres, legalább 11 különálló épületcsoportból és öt belső udvarból 650 körül kialakított palotát évek óta vizsgálja.
Úgy vélik, Uxul eredetileg önálló kis királyság volt, de időről-időre a calakmuli Kaan-dinasztia hódította meg és uralkodott rajta.
Ám 705 után befolyásuk csökkent a területen, és valószínűleg helyi család uralta a várost legalább négy generáción át.
A 9. század elejére azonban Uxul elnéptelenedett.
A herceg sírját 1,5 méter mélyen találták meg. A fiatal férfi a hátán feküdt, karjait a gyomránál behajlították.
A feliratok tanúsága szerint közvetlenül a Calakmul befolyás elmúlta után, a 8. század elején temethették el – írta Delvendahl professzor a Bonni Egyetem közleményében.
A halott köré eltemetői pazar sírmellékleteket helyeztek, például kilenc kivételesen jó állapotban megmaradt, festett és relieffel díszített kupát és tányért.
Az egyik kódex stílusban megfestett tányér a halott koponyáján feküdt.
Az egyik elegáns kupán ez az egyszerű felirat állt: ez a fiatal herceg kupája – írta Grube professzor a közleményben.
Képek: Universität Bonn
Karosszékben: A kutatók nemcsak azért zárják ki, hogy az elhunyt király lett volna, mert a feliratok a tárgyakon hercegnek nevezik, hiszen lehetnek ezek a tárgyak másokéi is, hanem mert hiányoznak bizonyos sírmellékletek a férfi mellől, például jáde ékszerek, amik királysírokban – a kutatók szerint - elengedhetetlenek.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek