A birkózó fiúkra mezei virágokat festett valaki. Sokan vitatták, hogy Van Gogh lett volna az, véleményüket most MA XRF-fel cáfolták meg.
A Csendélet mezei virágokkal és rózsákkal 1886 körül készült. 1974-ben szerezte meg a hollandiai Kröller-Müller Múzeum. Azóta próbálják megállapítani festője kilétét. A dolgot csak bonyolította, hogy a festmény 1998-as megröntgenezése során kiderült, a színes mezei virágok alatt két birkózó fiú látható.
2003-ban újra megvizsgálták a festményt és megint csak azt állapították meg, hogy nem valószínű, hogy Van Gogh alkotása lenne. Szokatlan méretére (a 100 cm x 80 cm-es festmény nagyobb, mint Van Gogh tipikus csendéletei) és furcsa aláírására (a jobb felső sarokban látható, noha Van Gogh a jobb alsó sarokban szignózta a képeit) hivatkoztak. Megállapították tehát, hogy a festő ismeretlen. Most azonban a legmodernebb fizikai módszerekkel újra vizsgálták a festményt, s azok eredményeként a múzeum hivatalosan bejelentette, bizonyítást nyert, hogy a képeket Van Gogh festette.
A múzeum művészettörténészei elmondták, hogy az antwerpeni művészeti akadémián figurális ábrázoláshoz a vizsgált csendélet méretei voltak a szabványméretek. Márpedig Van Gogh éppen 1886-ban iratkozott be az antwerpeni akadémiára, hogy modell után rajzoljon, és az eredeti képen birkózó fiúk láthatók. Feltehetően Van Gogh ezt még Anwerpenben festette, ahonnan azonban hirtelen Párizsba utazott. Nyilván nem volt pénze vászonra, és nem bajlódott azzal, hogy lekaparja a birkózókat, egyenesen ráfestette a csendéletet.
A makropásztázó röntgenfluoreszcens spektrométerrel (MA-XRF-fel), amellyel a hamburgi Deutsches Elektronen-Synchrotron/DESY-ben világították át a képet, lehetővé vált, hogy az alsó, láthatatlan és a felső, látható festményt is megvizsgálják. Kiderült, hogy a festményen található pigmentek nagyon hasonlóak Van Gogh más, ebben az időben festett művein lévőkhöz. A kapott felvételek olyan nagy felbontásúak voltak, hogy az ecsetvonásokat is jól lehetett tanulmányozni, és azok egyeztek a Van Goghra jellemző ecsetvonásokkal.
Ráadásul a mostani felvételeken kivehető, hogy a fiúk félmeztelenek, ez pedig jellemző volt az antwerpeni akadémia modelljeire. Van Gogh pedig Antwerpenből a következőket írta bátyjának: "Ezen a héten nagy dolgot festettem, két meztelen torzót – két birkózót ". Képek: Kröller-Müller Museum, lenn: MA XRF-fel egy Rembrandt-képet vizsgálnak
Karosszékben: Örülök, hogy egyszerre két Van Gogh-festménnyel lettünk gazdagabbak. A vizsgálatról részletesen itt olvashatsz: DESY.de
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek