Az egyik legnagyobb római kori kincslelet került elő az angliai Bathban építkezés során. A mintegy 150 000 fontot (52,5 millió forintot) érő több mint 30 000 ezüstérme a híres római fürdőtől mindössze 150 méterre feküdt a földben.
A lelőhelye, a Beau Street után Beau utcai Kincsnek elnevezett éremegyüttes 270-ből származik, abból az időből, amikor a birodalmat barbártámadások, lázadások, belharcok dúlták, amik kihatottak Britanniára is.
Stephen Clews, a Roman Baths munkatársa a Discovery Newsnak elmondta, a 3. században volt olyan 50 év, amikor a Római Birodalomnak 25 császára volt. A nyugtalan időkben a most megtalált vagyon tulajdonosa – tartva a támadásoktól – eláshatta érmeit egy fadobozban, amelyekért azonban már nem tudott visszatérni. (A fadoboz az évszázadok során lebomlott.) Clews szerint, habár Britannia viszonylag nyugodt része volt a birodalomnak, a vagyon elrejtése azt jelzi, hogy a tulajdonos jobbnak látta kincse biztonságba helyezését.
A több tízezer érme, amit 2009-ben fedeztek fel, de csak most emeltek ki, az idők folyamán egy nagy tömbbé tapadt össze a földben, ami lassítja az egyes darabok azonosítását. Még az érmék pontos számát is csak megbecsülni tudták egyelőre a British Museum restaurátorai. Úgy vélik azonban, hogy ez az ötödik legnagyobb, Britanniában eddig előkerült kincslelet. Kép: a Beau utcai Kincs fenn (Cotswold Archaeology), a római fürdő Bathban és a Frome Kincs (lenn)
Karosszékben: A legnagyobb kincsleletet Britanniában 2010-ben találta meg fémkeresőjével egy amatőr Frome-ban. A Frome Kincs 53 500 érméből áll és hasonló korú, mint a Beau utcai Kincs. Ez utóbbit azonban régészeti feltárás során hivatásos régész, Hazel O'Neill találta meg a kutatók legnagyobb örömére, mivel így régészeti környezete is vizsgálható. Ráadásul ez a legnagyobb kincslelet Britanniában, amit nem amatőr, hanem régész tárt fel.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek