Megfejtették annak az aranykoronának a rejtélyét, amit Ecuador elnöke ajándékozott Viktória királynőnek 1862-ben. Senki nem tudta, kik készítették a mestermunkát, úgy vélték, talán az inkák. Most kiderült, hogy a kanyari nép.
Colin McEwan, a British Museum Latin-Amerika-szakértője és Susan La Niece fémszakértő vizsgálta meg a koronát, amelyről azt lehetett tudni, hogy a dél-ecuadori Chordelegben találták meg 1854-ben.
McEwan és La Niece szerint a korona stílusa és elkészítési technikája arra utal, hogy az előkerülési helyén, a dél-ecuadori Cuencában élő kanyari néphez tartozó fémműves-mester készítette a 15. században. A nagyhatalmú kanyari népet senki nem tudta meghódítani az inkák érkeztéig, a 15. század közepéig.
McEwan professzor az Art Dailynek elmondta, szerinte a remekbe szabott korona annak a csodálatos gyűjteménynek egyik darabja, amit jelenleg a washingtoni Amerikai Indián Nemzeti Múzeumban őriznek. Minden bizonnyal a terület uralkodójának a tulajdona volt a többi uralkodói jelvénnyel, arany karkötőkkel és bokaperecekkel együtt.
McEwan elképzelhetőnek tartja, hogy a koronát jóval az inkák 15. századi hódítása előtt készítették egy kanyari uralkodónak, ugyanakkor a látványos aranytoll inkább arra utal, hogy a koronát helybéli kanyari kézműves készítette az inka hódítók megbízására. A kivehető tollat úgy tervezték, hogy a napfényben csillogjon-villogjon a Nap hatalmának szimbólumaként, jelezve minden halandónak, hogy viselőjének uralma isteni eredetű.
McEwan szerint a koronát tovább kell vizsgálni, mert még mindig nem világos, hogy a kanyari mester inka vagy kanyari uralkodónak készítette-e a koronát.
A koronát Edinburgh-ben a Holyroodhouse palotában a Treasures of the Queen's Palaces kiállításon lehet megnézni.
Karosszékben: A kanyari nép neve a kígyó és az arapapagáj nevének összetételéből származik, talán ezeket vélték őseiknek. A kutatók úgy vélik, hogy a kanyarik matriarchális törzsi társadalomban éltek, amit az inka hódítók úgy használtak ki a nép alávetésére, hogy feleségül vették a kanyari uralkodónőket. A kanyarik használták a hold-naptárat és kerek alakú építményeket emeltek, nyelvük szórványosan a mai napig fennmaradt.
Ez is érdekes:
Folytatódik a trák sikersztori
Utolsó kommentek