Spanyolország visszautasítja Peru követelését a Fekete Hattyúnak nevezett, 500 millió dollár értékű kincslelet tulajdonjogára.
Tény, hogy a Nuestra Señora de las Mercedes fregatt Limából tartott Spanyolországba, amikor brit hajók elsüllyesztették 1804 októberében. Csakhogy Lima akkor spanyol gyarmat volt és a fregatt is spanyol tulajdonként hajózott.
Mint az Az 500 millió dollárral úszik el a Fekete Hattyú? című posztomban is olvasható az Odyssey Marine Exploration magáncég 2007-ben Gibraltár közelében a tengermélyből felhozott 594 000 darab arany- és ezüstérmét, ami a Nuestra Señora de las Mercedes fregattról származott. Minden idők egyik legnagyobb tengermélyi fogását - Spanyolország tudta nélkül - Gibraltárban azonnal repülőgépre rakták és Floridába repítették.
A spanyolok bírósághoz fordultak és a pert megnyerték. Február utolsó napján spanyol különleges egységek katonai repülőgéppel vitték vissza Spanyolországba a 17 tonnányi ezüst- és aranyérmét. Ugyanezen a napon Peru sürgős és rendkívüli fellebbezést nyújtott be az amerikai bíróságnak, hogy tartsák vissza a kincsek elszállítását, amíg összegyűjti bizonyítékait arról, hogy a kincs Perut illeti meg, hiszen területén bányászták és verték az érméket.
Carmen Marcos, a Spanyol Régészeti Nemzeti Múzeum igazgatója sajtótájékoztatón mutatott be – immár Madridban - kilenc érmét a leletből. Egyúttal visszautasította Peru igényét a kincsekre többek között arra hivatkozva, hogy ugyan Limában tették hajóra a Fekete Hattyúnak elnevezett vagyont, de nemcsak a mai Peruban, hanem a mai Bolívia, Kolumbia és Chile területén is bányászták anyagát és verték az érméket. Azt is kihangsúlyozta, hogy az érmék ma már nem pénzérmék, hanem régészeti tárgyak, tudományos és nem gazdasági értékük van. Képek: 17 tonnányi érme műanyagvödrökben (középen), Spanyolországba viszik az érméket. Képforrás: AP, Odyssey Marine Exploration
Karosszékben: Ez persze ebben a formában csak félig igaz, történeti értékük mellett turisták ezreit, ha nem millióit fogják Spanyolországba vonzani, nyilván kölcsönzési díj fejében külföldi kiállításokra is elengedik, esetleg egy-egy darabot elcserélnek más tárgyra stb. De nem érthető, hogy Peru miért most kap észbe, amikor a per majdnem 5 éven át tartott.
Ez is érdekes:
Olasz futballklub szponzorálja a kiállítást
Utolsó kommentek