Egy New York-i aukciós ház a száz éve elsüllyedt Titanicról felhozott tárgyakat 185 millió dolláros kikiáltási áron hirdette meg eladásra: szemüveg, ékszer, ruha szerepel a tételek között – és egy 17 tonnás darab a hajótörzsből. Ez kiverte a biztosítékot.
Halifaxban, a Titanic katasztrófájában meghalt és megtalált 150 áldozat nyughelyén tartottak sajtótájékoztatót, ahol bejelentették, a Titanicot tudatosan fosztogatják, a hajótest szabdalása pedig már gusztustalan és undorító, a tragédiát szenvedettek emlékének meggyalázása. “Mi megőrizzük és dokumentáljuk a feltárások során előkerült tárgyakat, de nem buzdítunk ellenőrizetlen fosztogatásra” – mondta el Lynn-Marie Richard, a Maritime Museum of the Atlantic munkatársa a Chronicle Heraldnak. A Titanic roncsait felfedező Robert Ballard ezzel nyilván egyetértene.
1985-ben, mindössze 1 órával azután, hogy azonosította az óceánmélyben felfedezett roncsokat, az ABC egy szemfüles riportere felhívta Ballardot és megkérdezte, felhozzák-e a mélyből a hajót. A felfedező válasza rövid volt. „Biztosan nem.” Néhány hónappal később azonban egy jól felszerelt hajó indult a Titanichoz, és elkezdte a tárgyak felszínre hozatalát. Az akkor még élő túlélők tolvajoknak, kalózoknak nevezték őket, Ballard pedig elítélte az akciót mondván, állandósítják a hajó tragédiáját.
A hajó fosztogatása fölött mindenki szemet huny, az aukciós házak újra és újra megjelennek ki tudja, hogyan előkerült tárgyakkal, amik eltűnnek a névtelen műgyűjtők gyűjteményeiben. A gusztustalan fosztogatás már abban a pillanatban megkezdődhetett, amikor az RMS (Királyi Postahajó - Royal Mail Ship) Titanic 1912 áprilisában egy fagyos éjszakán az óceánba süllyedt. 2008-ban például egy véres mentőmellényt – nyilvánvalóan egy áldozat testéről rángatták le – adtak el a Christie’s aukciós házon keresztül 53 000 dollárért. A vér jócskán emelt az áron.
1994-ben egy magáncég, az RMS Titanic Inch megszerezte a jogot, hogy a Titanicról leleteket hozzon a felszínre. Eddig mintegy 6000 tárgyat emeltek ki, de most már a roncsokat is darabokra szabdalják. Látva a Titanic másodlagos pusztulását, az International Congress of Maritime Museums tagjai megállapodtak abban, hogy kiállításaikon nem mutatják be az 1990 után előkerült tárgyakat. Képek: Ap és RMS Titanic Inch
Titanománia – sör, dugó, Barbi baba
Karosszékben: A legális fosztogatók azzal vágnak vissza, hogy az óceán nem őrzi meg ezeket a tárgyakat. Ez persze így még csak nem is igaz. Van, amit nagyon jól konzervál a sós víz, ez sem ad azonban arra okot, hogy magánbefektetésre használjanak emberi tragédiákat. Kíváncsi volnék arra, kitől kapott engedélyt ez a magántársaság. Nyilvánvaló, hogy a Titanic túl jó üzlet...
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek