Mihail Prohorov, az orosz milliárdos, aki Putyin ellenében indul az elnökválasztáson, bejelentette, hogy 40 milliárd euróért megvenné a Zeusz-templomot Szicíliában
A szicíliai Agrigento polgármestere, Marco Zambuto az ANSA olasz hírügynökségen keresztül üzente meg, hogy a Világörökség részét képező, a Kr. e. 5. században épült templom nem eladó, még ha az ár fedezné is az olasz államadósság egy részét.
Számomra egyszerűen elképzelhetetlen, hogy egy milliárdos felvásárolja történelmi kincseinket. Arról lehetne beszélni, hogy valamilyen rendezvényt tartson a helyszínen, vagy szponzorként jelenjen meg, de semmi egyébről – nyilatkozta az ANSA-nak Zambuto.
Agrigentóban az úgynevezett Templomok Völgyében hét dór templom van, amelyek a Kr. e. 6-Kr. e. 5. században épültek, ezek közül és feltehetően a világon valaha megépült dór templomok közül a legnagyobb Zeusz-temploma.
Azonban soha nem fejezték be teljesen, majd földrengések pusztították és az igazsághoz tartozik, hogy köveit elhordták a 18. században Empedocle kikötőjének megépítéséhez.
Ma már tulajdonképpen csak elszórt kövek láthatók a helyén és egy hatalmas Atlasz-szobor a földre dőlve, amely azonban méreteivel jelzi, mekkora lehetett egykor a templom.
Karosszékben: Agrigentóba évente több ezer turista látogat el, valószínűleg a Zeusz-templom megvásárlása nem rossz befektetés. De az ötlet valóban meghökkentő. Ugyanakkor tény, hogy a műkincsek mindig is a nagypolitika részét képezték. Napóleon bukásakor például az angolok az egyiptomi – amúgy mai fogalmak szerint illegálisan Franciaországba vitt – műkincseket is megszerezték maguknak. Azt mondhatnánk, na de egy egész templomot. Berlinben azonban megtekinthetjük a Pergamon múzeumban többek között a lenyűgöző méretű csodálatos Istár-kaput, amit Irakból vittek ki. De hogy gazdasági válság megoldásaként cseréljenek gazdát műkincsek, ez nekem szokatlannak tűnik…
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek