Megkezdik Líbia régészeti kárfelmérését. Az ország rendkívül gazdag ókori emlékekben, amelyek turisták tízezreit vonzhatták volna az országba, ha a látogatókat nem tartotta volna vissza a Kadhafi-rezsim. Reméljük, hogy a helyzet most változik. Én legalábbis hosszabb időt el tudnék tölteni Magna Leptisben, Sabrathában vagy Kürénében.
Nemrégiben Dr. Fadel Ali Mohammedet nevezték ki Líbia Régészeti Miniszterévé. A 62 éves régész, ókori görög filológus, aki éveket töltött Kadhafi börtöneiben, majd Görögországba menekült, a háború kezdete óta most először látogatott el Sabrathába, Líbia egyik legnagyobb főníciai, római, bizánci régészeti lelőhelyére. Az UNESCO világörökségéhez tartozó emlékhely bejáratánál a heves harcok közepette megsemmisült egy római relief, mozaik és falikút.
A rossz kezdet után azonban a felmérések pozitív képet mutatnak. Néhány könnyen kijavítható golyó ütötte sérülésen kívül minden érintetlen.
Jó hírek érkeztek a csodálatos és hatalmas Leptis Magnából és Kürénéből is.
Most a helybéliek is abban reménykednek, hogy a turisták felkeresik az országot akárcsak Tunéziát vagy Egyiptomot.
Dr. Fadel Ali Mohammed szerint ez a hihetetlen megmenekülés nem véletlen. A líbiaiak tudatosan és nagyon bátran, olykor hősiesen védték meg műemlékeiket - fosztogatóktól csakúgy, mint a fegyveresektől -, mint jövőbeni boldogulásuk zálogát.
Karosszékben: A főníciaiakról nem sokat tudunk, pedig az ókori világ gazdag kereskedői voltak, akik csodálatos és nagyon kényelmes városokat hoztak létre. Líbiában rácsodálkozhatnánk életükre, a tengerpart mellé épített gyönyörű városaikra. Reméljük, igaza lesz az új miniszternek és mindez bárki számára szabadon látogatható lesz.
+1
Ötzi, a Jégember születésnapjára új arcot kapott. Húszéves a Jégember
Utolsó kommentek