Rejtélyes körülmények között ellopták a híres El Caminót, a Szent Jakab-zarándokutat leíró XII. századi Codex Calixtinus öt kötetét a spanyolországi Santiago de Compostela katedrálisának páncélozott szekrényéből. A levéltáros azt sem tudja pontosan, mikor tűnt el az értékes kódex.
A Time Magazine szerint profi műkincsrablók megrendelésre vihették el a rendkívül értékes kódexet, hiszen azt a műkincspiacon nem lehet eladni, annyira ismert.
Sokáig úgy vélték, hogy a kódex szerzője II. Kallixtusz pápa volt (innen a neve), mostanában azonban a szakértők már több szerzőnek tulajdonítják az illusztrált kéziratot, többek között Aymeric Picaud-nak, II. Kallixtusz titkárának. Ám azért, hogy a kódexnek nagyobb fontosságot tulajdonítsanak – a kor szokása szerint – a szerzőséget Picaud-ék a pápának engedték át.
A kódex – amelyet Európa legkorábbi útikönyveként is számon tartanak – a legkorábbi baszk írott szókincset is tartalmazza, de liturgikus szövegek, szentbeszédek és kották mellett olvasható benne az is, miként csempészték a Palesztinában elhunyt Szent Jakab tetemét Compostelába.
Karosszékben: minden szempontból szomorú a hír, de a leginkább talán azért, mert a Time újságírói azt is tudni vélik, hogy a kódex ugyan páncélban volt, de nemigen őrizték. A kulcs a páncél kulcslyukában lógott a lopás után is, ez sem tűnt fel a levéltárosoknak, akik nem értesítették a rendőrséget sem rögtön a felfedezés után, hanem maguk keresték a kódexet. A biztonsági kamerák rosszul voltak beállítva, nem látszik rajtuk semmi. Folyton arra hivatkozunk mi európaiak és Amerikában is, hogy a műkincsek – akárhol kerüljenek is elő – jobb helyen vannak nálunk, mint mondjuk, Afrikában, Ázsiában stb, mert mi vigyázunk rájuk. Remélem, másutt nem így.
Utolsó kommentek