Egy ausztriai múzeum bejelentette, hajlandó visszaadni egy körülbelül 20-30 millió euró értékű Gustav Klimt-festményt a kép eredeti zsidó tulajdonosa ma Kanadában élő, 83 éves örökösének. A képet még a nácik rabolták el 1941-ben.
A salzburgi Modern Művészetek Múzeumának szakértői igazolták a Montrealban élő Georges Jorisch állítását, hogy az 1912 táján festett Litzlberg am Attersee (Litzlberg az Attersee-nél) nagyanyja, Amalie Redlich tulajdona volt.
A gyönyörű tájképet a nácik elvitték, miután letartóztatták és deportálták Amalie-t 1941-ben, Amalie soha többé nem tért haza.
A gyönyörű festményt később egy helyi gyűjtő vette meg, majd különböző salzburgi múzeumok tulajdonába került nehezen követhető úton-módon.
Georges Jorisch Bécsben született 1928-ban egy gazdag zsidó családban. Nagybátyja, Viktor Zuckerkandl acélmágnás és felesége pártolta a művészeket. Állandó vendégeik közé tartoztak Arthur Schnitzler drámaíró, Gustav Mahler és Arnold Schoenberg zeneszerzők. Zuckerkandl szenvedélyesen gyűjtötte a kortárs művészek festményeit. Otthonuk minden pontját remekművek díszítették. A gyermeketlen házaspár vagyona haláluk után Viktor testvérére, Amalie-ra és lányára, Mathildére szállt, akinek egyetlen gyermeke volt – Georges Jorisch. Amikor a nácik bevonultak 1938-ban Bécsbe, Georges apjával együtt elhagyta a várost, ekkor látta utoljára a fiú az anyját és a nagyanyját, akik maradtak. 1941-ben lágerbe hurcolták őket, semmi többet nem tudnak sorsukról. Mikor Jorisch több évnyi bujkálás után visszatért, otthonukat kifosztva találta.
Ausztria megpróbálja az országban tartani a festményt, de szinte kizárt, hogy ennyi pénzt tudnának fizetni érte – mondta el Wilfried Haslauer tartományi képviselő.
Ausztria 1998-ban fogadta el a kárpótlási törvényt, ennek keretében mintegy 10 000, nácik által ellopott festményt szolgáltattak vissza jogos tulajdonosaiknak.
Haslauer szerint még nagyon sok lopott festmény „díszít” osztrák nappalikat: "Ha ezek múzeumokban lennének, visszaadnánk őket” – mondta el.
Fotó: The Gazette
Karosszékben: Gondolom, más megszállt országokban is vannak ilyen nappalik. Úgy látom, hogy a második világháború számos tekintetben még mindig aktuális, napi probléma.
Utolsó kommentek