Atlantisz különleges, csillogó fémét, a Tűz fényét találták meg egy Szicília partjainál 2600 éve tengermélybe süllyedt hajó roncsai közt – állítják olasz kutatók.
Atlantisz (fantáziarajz)
A 39 orichalcum-rudat a dél-szicíliai Gelába szállították feltehetően az egyik görög városból vagy Kis-Ázsiából, ám a hajó viharba kerülhetett közvetlenül a kikötő előtt és elsüllyedt.
A roncsot Gela kikötőjétől mindössze 300 méterre 3 méteres mélységben fedeztük fel – mondta el Sebastiano Tusa, a Tengerészeti Hivatal főfelügyelője a Discovery News-nak hozzátéve, a rejtélyes anyagból még soha sehonnan nem került elő lelet, mindössze ókori forrásokból és néhány domborműről ismerjük létezését.
A rudak
Az orichalcum valamilyen öntött fém, amelynek azonban összetételéről és eredetéről keveset tudunk és az a kevés is élénk vita tárgya a kutatók között.
Görög források úgy tudták, Kadmosz, a görög-főníciai mitologikus alak találta fel. A Kr. e. 4. században a görög filozófus, Platón az elsüllyedt legendás sziget, Atlantisz kapcsán említi. Szerinte Atlantisz csillogott „az orichalcum vörös fényétől”, azt írja, az arany mellett a második legértékesebb fém, a mitikus szigeten állították elő, és azzal burkolták Poszeidón templomának belső falait, oszlopait és padlóit.
A hajóroncs
A kutatók többsége úgy véli, az orichalcum sárgarézszerű ötvözet, s cinkérc, szén, réz valamilyen arányú ötvözete.
Dario Panetta, a TQ - Tecnologies for Quality munkatársa röntgen-fluoreszcencia analízissel megállapította, hogy a 39 fémrúd 75-80 százalék réz, 15-20 százalék cink és kis mennyiségű nikkel, ólom és vas keveréke.
Csakhogy Enrico Mattievich, a Rio de Janeiro-i Federal University (UFRJ) fizikaprofesszora szerint a rudak nem orichalcumok, hanem latonok, réz, cink és ólom ötvözetei.
Ráadásul Mattievich azon tudósok egyike, aki nem ért egyet azzal, hogy az orichalcum sárgarézszerű ötvözet és szerinte eredete valójában a perui Andokba vezet a Kr. e.1200-Kr. e. 200 között virágzott Chavín-kultúrába. Mattievich amellett érvel Journey to the Mythological Inferno c. könyvében, hogy az ókori görögök is felfedezték Amerikát és a Platón által említett "tűz fényű fémötvözet"-hez hasonló anyagból készült, a Chavín-kultúrához köthető fémjaguárokat találtak is Peruban. Ezek anyaga 9 százalék réz, 76 százalék arany és 15 százalék ezüst.
Karosszékben: Azok a kutatók, akik elfogadják Atlantisz létezését, leginkább a Kréta szigetén virágzott valóban csodálatosan fejlett Minószi-kultúrával azonosítják azt, noha a Platón által említettnél jóval fiatalabb kultúra volt. Pusztulását a Thíra (Santorini) szigetén Kr. e. 1600 körül bekövetkezett vulkánkitörés keltette szökőár okozta.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek