Gyilkosság nyomait fedezték fel olasz törvényszéki szakértők egy múmia vizsgálatakor.
A lovag nem gyomorbaj miatt esett holtan össze 1329-ben, mint azt eddig feltételezték, hanem mérgezés áldozata lett - derült ki holtteste boncolásakor.
Cangrande della Scala a veronai uralkodó harmadik fiaként született 1291-ben. Hadjáratai során meghódította Verona szomszédos városait, Vicenzát, Padovát, Trevisót. Halála idején Észak-Olaszország jó részét fennhatósága alatt tudhatta.
De Cangrande nemcsak katona, hanem igazi reneszánsz ember is volt, aki a nagy költő, Dante Alighieri fő pártfogója ként ismert.
A sír feltárásának és a múmia kicsomagolásának pillanatai
1329. július 18-án, miután megszerezte az uralmat Treviso felett, győzedelmesen vonult be a városba. Napokkal később azonban a 38 éves férfi hirtelen beteg lett, hányt, láz és hasmenés kínozta. majd július 22-én meghalt.
Korabeli történeti források azt jegyezték fel, hogy szennyezett vizet ivott és ez okozta vesztét. Habár rögtön szárnyra kapott a pletyka is, hogy megmérgezték, valójában ezt mindenki csupán legendának tartotta – mondta el a Live Science-nek Gino Fornaciari kutatásvezető, a Pisa Egyetem paleopatológusa.
Most, 700 évvel a haláleset után, felnyitották Cangrandének a veronai Santa Maria Anticában lévő, gazdagon díszített sírját és megvizsgálták mumifikálódott tetemét. Azt találták, hogy a lovag az úgynevezett fekete tüdő, a pneumokoniózis enyhe formájában szenvedett, amit feltehetően a táborok és paloták nyitott tűzhelyeiből felszálló füst okozott, valamint tüdőtágulás kínozta. A csontjain az ízületi gyulladás nyomait is felfedezték, amit a rendszeres lovaglás okozhatott.
Emésztőrendszere vizsgálata megmutatta, hogy közvetlenül halála előtt kamillát és fekete epret fogyasztott. Ekkor azonban valami szokatlan dologra figyeltek fel.
Gyűszűvirág
Végbelében a gyűszűvirág, a digitalis pollenjét, székletmintájában és májában pedig a virág két molekuláját, a digoxint és digitoxint mutatták ki. Mindkettő kicsit nagyobb mennyiségben erősen mérgező.
A digitoxint a középkorban és napjainkban is alkalmazzák szívproblémák esetén, de adagolása alapos odafigyelést igényel, mivel a megengedettnél kicsivel több dózis, máris halálos mérgezést okozhat. A növény bármely részének, virágának, levelének, gyökerének fogyasztása hányást, hasmenést, lázat és halált okozhat. Mindez megfelel a történeti forrásokban leírt tüneteknek – mondta el Fornaciari a Live Science-nek.
Mastino II della Scala
A felfedezés számos kérdést vet fel. Véletlenül evett-e a virágból a lovag? Ha szándékosan mérgezték meg – keverve a gyűszűvirágot a kamillával és a fekete eperrel -, ki tehette. Az biztos, hogy Velence és Milánó urai riválisai voltak, de kikerülhetett gyilkosa közvetlen környezetéből is. Megölhette Mastino II della Scala, ambiciózus unokaöccse és a hatalomban utóda.
Karosszékben: Akár gyilkos volt, akár nem, Mastino nem tudta megtartani a Cangrande által megszerzett területeket, végül csak Verona és Vicenza maradt uralma alatt. Ugyanott van eltemetve, ahol nagybátyja, akiről Boccaccio a Dekameronban azt írja: „…egyike volt a legjelesebb és legdicsőbb uraknak…”.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek