Sértés és hazugság Tutankhamont gyengének ábrázolni – állítják egyiptomi egyiptológusok a legújabb kutatási eredményekről.
1922-ben Howard Carter rátalált a Királyok Völgyében Tutankhamon király szint érintetlen sírjára. A csodálatos gazdagságú sír halottjáról sokáig azt sem lehetett tudni, milyen viszony fűzte elődjéhez, a szintén rejtélyes Ehnaton fáraóhoz. A 21. században Tut király mumifikált tetemén elvégzett vizsgálatok azonban egyre árnyaltabb képet festenek a fáraó egészségi állapotáról, ennek azonban az egyiptomi egyiptológusok egyre kevésbé örülnek.
2005-ben CT-felvételek sorát készítették a múmiáról és alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá. Kiderült, hogy a fáraó halálát nem a fejére mért ütés okozta - ami gyilkosság gyanúját vetette fel -, hanem az egy vagy két nappal a halála előtt eltörött bal lába miatt keletkezett fertőzés, amit a király maláriája súlyosbított (A fejsérülés a mumifikálás során keletkezett). Akkoriban úgy gondolták, harci kocsijával felborulhatott a fáraó, s emiatt tört el a lába.
A sírban talált sétabotok
Azonban már akkoriban is sokan kételkedtek ebben. Carsten Pusch, a Tübingeni Egyetem paleogenetikusa, a vizsgáló csoport tagja szerint Tutankhamon nem egy erős büszke vezér volt, sokkal inkább egy gyenge, törékeny fiú, aki feltehetően még járni sem tudott egyedül, nem hogy kocsit hajtani. Más emberekre vagy botra támaszkodott járás közben csontnekrózisa (csontállomány pusztulása) miatt.
A DNS-vizsgálatok ugyanakkor egyértelműen kimutatták, hogy a fáraó apja Ehnaton volt. Ekkor a kutatók 11 másik múmiát is megvizsgáltak, hogy felderítsék a családban öröklődő betegségeket. Kiderült, hogy többek között a Köhler II-csontbetegségben is szenvedett Tut király csakúgy, mint másik négy családtagja. Mindez magyarázatot adott arra is, miért találtak sírjában 130 sétabotot.
Ám nemrégiben elvégezték a király virtuális boncolását és az eredmények kapcsán megalkották a mintegy 3350 éve élt és 18 évesen meghalt fáraó 3D-s életnagyságú képét. Az eredmény sokkoló. A nőies csípőjű, dongalábú fiú betegesen nézett ki. Mivel szülei feltehetően testvérek voltak, számtalan genetikai rendellenességtől szenvedett.
Carter a felnyitott szarkofággal
Szinte bizonyos, hogy nem hajthatta a sírjában talált kocsit, mivel beteg lába miatt állni sem tudott segítség nélkül – mondta el a kutatás egyik résztvevője, Albert Zink az Independentnek. Asraf Szelim, a Kairó Egyetem radiológusa, a csoport másik tagja szerint a Köhler’ II-betegség ráadásul rendkívül fájdalmas.
Zahi Hawass, egykori Régiségügyi miniszter a vizsgálati eredményekkel kapcsolatban most azonban felháborodottan nyilatkozta az Al Ahramnak, hogy ezek a megállapítások sértik az egyiptomi civilizációt, tudományosan megalapozatlanok és szenzációhajhászok.
Ahmed Szaleh egyiptológus hozzátette az Al Ahramnak, Tutankhamon anyja nagy valószínűséggel egy bizonyos Kia volt, aki nem volt Ehnatonnak sem húga, sem semmilyen fokú rokona.
Szaleh szerint nem elemezték Tutankhamon teljes családját csupán lányát és még egy családtagját, a sétabotok pedig más célt is szolgálhattak.
Ahmed Szaid, a Kairó Egyetem professzora pedig megjegyezte, hogy az ókori Egyiptom fáraói között a fiú-nővér házasság gyakori volt, így őrizték hitük szerint isteni vérvonalukat, mégsem vezetett ilyen állítólagos súlyos rendellenességhez.
A fáraó halotti maszkja
Karosszékben: Nem teljesen világos előttem, miért sértené az ókori egyiptomi civilizációt az igazság keresése. Ráadásul az ábrázolások alapján az eddig is ismert volt, hogy Ehnaton fáraónak feltűnően nőies csípője volt, amit az általánosan elfogadott tudományos álláspont szerint örökletes genetikai rendellenesség okozott.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek