A zuhanóbombázó személyzete feltehetően túlélte a becsapódást.
Ritka, kivételesen jó állapotban megmaradt 2. világháborús bombázót fedeztek fel Horvátországban, az adriai tengerben.
A Junkers 87-et, más néven Stukát (Sturzkampfflugzeug) a Zágrábtól 340 kilométerre délre lévő Žirje-szigetnél találták meg – mondta el Igor Miholjek, a Horvát Konzerválási Intézet munkatársa az AFP-nek. Ebből a típusból 5700 darab készült, de mára mindössze kettő maradt, az egyik Londonban, a másik Chicagóban látható.
A repülőgépet 28 méter mélyen fedezték fel egy búvármerülés alkalmával. A motorja leszakadt, feltehetően akkor, amikor a gép vízbe csapódott, de azt is megtaláltuk a közelben, a gép többi része azonban egyben van és nagyon jó állapotban őrződött meg. Megvan a műszerfal, az ülések, minden – mondta el Miholjek. A gép a kerekein áll, mintha csak finoman landolt volna a tengerfenéken.
A bombázót nagy valószínűséggel olaszok használták és a jugoszlávok lőtték le 1941 áprilisában, amikor a tengelyhatalmak lerohanták az országot. A repülő kétfős személyzete feltehetően megmenekült, mert a búvárrégészek nyitva találták a kabint, s mivel a roncs a szigethez nagyon közel feküdt, nyilván ki tudtak úszni a partjára.
Képek: Horvát Konzerválási Intézet
Két másik ilyen típusú gépet is azonosítottak a tengermélyben Norvégiánál és Görögországnál, de azok sokkal rosszabb állapotban vannak.
Ez a második 2. világháború repülőgép, amit horvátországi partoknál találtak, az első egy B-17-es Repülő erőd, amit 1998-ban fedeztek fel a dél-horvátországi Vis-szigetnél, de nem hozták felszínre.
A kutató még nem tudta megmondani, mikor emelik ki a vízből a gépet.
Karosszékben: A Stuka 1935-ben repült először, részt vett a spanyol polgárháborúban a francóista erők oldalán. Az erős, hatékony Ju 87 azonban lomha volt és gyenge védekező fegyverzete miatt könnyű préda lett. A Repülő erőd bombázót 1934-ben fejlesztette ki a Boeing az Amerikai Légierő számára. Jugoszlávia lerohanásában közvetlenül nem vettünk részt, de Horthy átengedte a német csapatokat az országon, miután néhány hónappal korábban örökbarátsági szerződést kötöttünk velük. Teleki Pál miniszterelnök 1941. április 3-án öngyilkosságot követett el, búcsúlevelében et írta Horthynak: „Szószegők lettünk – gyávaságból – a mohácsi beszéden alapuló örökbéke szerződéssel szemben. A nemzet érzi, és mi odadobtuk becsületét… Hullarablók leszünk! a legpocsékabb nemzet. Nem tartottalak vissza. Bűnös vagyok.”
Pataki Balázst megihlette a cím és a következő verset küldte
Vers a Stukáról
Füstköröket írt az égre,
majd lágyan szállt a tengermélyre.
Buvár nézi, mily szépen áll,
nem süvölt már, mint a sirály.
Kösz
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek