A spanyol konkvisztádor, Juan Ponce de León 1513-ban elindult Bimini (a mai Bahama) felkutatására, hogy megtalálja a Fiatalság forrását. Vagy mégsem?
Juan Ponce de León valóban elhajózott Bimini felé és megtalálta helyette a mai Floridát, de sohasem kereste a legendabeli Fiatalság forrását – mondta el a Smithsonian Magazine-nak J. Michael Francis, a South Florida Egyetem történésze.
A legenda gyökere 1512-re nyúlik vissza, és nagyon is politikai háttere van.
A spanyol királyi udvarban szolgáló nemes, Ponce 1509-ben saját költségén hajózott el az Újvilágba, ahol csakhamar Puerto Rico kormányzója lett.
Csakhogy 1512-ben a kormányzói címet átruházták Kolumbusz Kristóf fiára, Diegóra és a sértett Ponce továbbhajózott a mai Florida felé.
Az ebben az ügyben folytatott levelezésében és a későbbi forrásokban J. Michael Francis szerint még csak nem is említődik sehol a Fiatalság forrása.
Valójában jóval a konkvisztádor halála után említette vele kapcsolatban először Gonzalo Fernández de Oviedo y Valdés, a spanyol udvari krónikás, hogy lejárassa.
A krónikás nem kedvelte Poncét, aki szerinte hiszékeny, egocentrikus és nehézfelfogású volt, valójában azonban véleménye hátterében inkább udvari intrikálások állhattak.
Oviedo ugyanis az ellenlábas Diego Kolumbusz embere volt – mondta el a Smithsonian Magazine-nak Francis.
A Historia general y natural de las Indiasban Oviedo azt írja, hogy az indiánok elhitették Poncéval a Fiatalság forrásának létezését, aki hiábavaló hajtóvadászatot indított a nem létező forrás után.
Az egész azonban csak arra szolgált Francis szerint, hogy Poncét ostoba embernek állítsa be.
Kép: fenn Juan Ponce de León, középen Diego Kolumbusz, lenn Benjamin Franklin publikálta az első térképet a Golf-áramlatról 1770-ben
Karosszékben: Oviedo akciója sikeres volt, hiszen az utókor előtt Ponce neve összeforrt a Fiatalság forrásának hiábavaló keresgélésével. Ponce de León egyáltalán nem volt ostoba, ő találta meg a Golf-áramlást, amikor meglepve tapasztalta 1513-ban, hogy nem tud az áramlással szemben hajózni akármilyen erősen fúj is a szél. A hajózási “útvonal” megtalálása segítette később a spanyol hajókat visszatérni az európai kontinensre.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek