Minden kóstolás után vártak egy órát, majd sírtak, „mint a kutyák”, hogy túlélték.
Margot Wölk 27 évesen került a Farkasverembe, Hitler főhadiszállására. Az volt a dolga, hogy étkezés előtt megkóstolja az ételeket, nehogy a Führert megmérgezzék.
Nem ő volt az egyetlen ételkóstoló, de ő volt az egyetlen, aki túlélte. Tavaly, 96 évesen, legyőzve szégyenérzetét, úgy döntött, hogy megszólal, most a német RBB-tévécsatornán is elmesélte élete történetét.
Wölk Berlinben született 1917-ben egy vasúti alkalmazott lányaként. Miután kibombázták berlini lakásából, férjét pedig besorozták, anyja családjához költözött 1941-ben a kelet-poroszországi Partschba (ma a lengyelországi Parcz). A városka nagyon közel esett Hitler főhadiszállásához. A polgármester, egy lelkes náci, erőltette, hogy legyen ételkóstoló. Egy SS-katona mindennap elvitte őt 15 másik fiatal lánnyal együtt egy iskolaépületbe és ott kellett a Führernek szánt ételekből enniük.
Egyszerre több szakács készítette az ételeket, amelyek az utolsó hetekben is kiválóak voltak. Hitler soha nem evett húst vagy halat, az étel mindig vegetáriánus volt, rizs, tészta, spárga, paprika, borsó, karfiol, mártások, egzotikus gyümölcsök, amik nagy tálakban álltak egy faasztalon. Italt soha nem kóstoltattak velük.
Állandóan ijesztgettek minket, hogy az angolok meg akarják mérgezni a Führert, úgy hogy mindent meg kellett ennünk, amit elénk tettek, majd vártak 1 órát, és ha nem lett semmi bajunk, Hitlernek is felszolgálták az ételt. Sok lány sírt, mint a kutyák az örömtől, hogy túlélte a kóstolást - idézi Wölk szavait az Independent.
1944. július 20-án óriási robbanást hallottak, azt kiabálták, hogy meghalt Hitler. A Stauffenberg-merényletet azonban – miként azt A férfi, aki meg akarta ölni Hitlert c. posztban is írtam - a Führer túlélte, de ezután a lányoknak biztonsági okokból be kellett költözniük a Farkasverembe. Ott minden reggel 8-kor keltették őket, 11 és 12 óra között kóstolták végig az ételeket.
Wölk Hitlert soha nem láthatta, drákói szigorral őrizték, mindez azonban nem akadályozta meg az egyik SS-katonát abban, hogy egy éjszaka megerőszakolja a nőt.
1944 végén már mindenki tudta, hogy közeledik a Vörös hadsereg. Miután Hitler elhagyta a Farkasvermet 1944 novemberében, egy emberséges SS-katona Göbbels vonatán elbújtatta, így szökött vissza a romokban álló Berlinbe. Wölk az AP-nek tavaly elmondta, nem tudja pontosan, mi történt a többi lánnyal, de úgy sejti, a szovjet katonák mindet lelőtték.
Németország kapitulált 1945 májusában, de Margot Wölk számára a megpróbáltatások nem értek véget.
Öregasszonynak maszkíroztuk magunkat, de az orosz katonák letépték a ruháimat, majd egy orvos lakásába tereltek és több más lánnyal együtt 14 napon át ott tartottak bennünket, miközben többször megerőszakoltak minket. A földi pokol volt. Azóta is rémálmaim vannak - idézi az Independent Wölk szavait.
A történtek után Wölk, bármennyire is szeretett volna, nem szülhetett gyereket. Beleszeretett egy brit katonába, Normanbe, ő segített neki talpra állni, s amikor a férfi visszautazott Angliába, kérte, hogy tartson vele. De ő meg akarta tudni, mi lett férjével, Karllal, aki nem adott életjelet magáról. 1946-ban aztán betoppant a helyreállított régi lakásba. Fején kötéssel, a hadifogolytáborban 45 kilóra fogyva, de élt. Az átélt borzalmakat azonban nem tudták feldolgozni, végül elváltak.
Képek: Hitler a főhadiszállásán, a fiatal Margot Wölk, lenn, Berlin, 1945
Karosszékben: A 2. világháború végén történt nemi erőszakokkal kapcsolatban Pető Andrea idézi Norman M. Naimarkot, aki szerint Magyarországon lényegesen jobban kitombolhatták magukat a szovjet katonák, mint a korábban felszabadított országokban. Ám ez méreteiben meg sem közelítette a németországit, ahol 1945 márciusa és novembere között 1,9 millió nemi erőszak történt. Pető Andrea azt a történetet is idézi, amikor Sztálin, értesülvén a szovjet katonák erőszakoskodásairól, azt válaszolta, kell a katonáknak a szórakozás.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek