Ezt az Al Ahram állítja, amely szerint öt Egyiptomból lopott műtárgyat azonosítottak, ezek közül három van a Szépművészetiben.
A tárgyak állítólag egy 4300 éves templom illegális feltárásán kerültek napvilágra Szakkarában, a gízai piramisoktól 25 kilométerre délre.
Mohamed Ibrahim, az egyiptomi Régiségügyi miniszter tegnap újságírók előtt bejelentette, hogy a műtárgyakat 2002-ben csempészték ki az országból – írja az Ahram Online angol kiadványa.
Ibrahim az Ahram Online-nak elmondta, az ötből három tárgy a budapesti Szépművészeti Múzeumban van kiállítva, kettő pedig egy párizsi aukciós ház kiadványában szerepel.
A Budapesten lévő tárgyak az Óbirodalmi Hunefer (nálunk Haunefer) nevű pap sírjából származnak, aki igen magas rangú személy volt I. Pepi (Kr. e. 2332-Kr. e. 2283) uralkodása alatt.
A templomot 2001-ben fedezte fel állítólag Tabet Al-Geish körzetben Szakkarában egy francia régészeti misszió.
A Budapesten látható tárgyakon a pap látható hieroglifás felirattal. A dokumentumok szerint a tárgyakat a budapesti Szépművészeti Múzeum egy aukciós házban vásárolta 2002-ben, a múzeumot pedig akkor úgy tájékoztatták a tárgyak eredetéről, hogy azokat 1974-ben vásárolták.
Ám Ibrahim elmondta, a francia misszió kérdésre azt a tájékoztatást adta, hogy a tárgyak illegális feltárásból származnak, márpedig Tabet Al-Geish körzetben nem folytak 2000 előtt feltárások, azokat a franciák kezdték el, amikor oda megérkeztek.
A miniszter bejelentette, hogy hivatalos eljárást kezdeményez a tárgyak visszaszerzéséért. Részletek itt: http://english.ahram.org.eg/NewsContent/9/40/102112/Heritage/Ancient-Egypt/Five-stolen-Egyptian-artefacts-located-in-Europe.aspx
Képek: Al Ahram és Szépművészeti
Karosszékben: Nem értem, ki folytatta tehát az illegális feltárásokat, a francia misszió milyen szerepet játszik az egészben? Ha illegális volt a feltárás, miért ne kezdődhetett volna korábban?
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek