A megtalálónak 90 cent jutalmat ígértek.
1956 áprilisa volt, és a Woods Hole Oceanográfiai Intézetben, a Boston közelében lévő Cape Codon, Dean Bumpus nagyon elfoglalt volt. Üvegekbe zárt üzeneteket dobált a tengerbe. Az Atlanti-óceán áramlatait akarta így vizsgálni.
Most, 58 évvel később a biológushallgató Warren Joyce, aki jóval északabbra Cape codtól, a kanadai Új-Skóciában a kúpos fókákat tanulmányozta, egy halom partra sodródott törmelék között egy furcsa üvegre lett figyelmes.
Bár az üveg felületének 75%-kát lekarcolta a homok, még olvasható volt rajta a felirat: „Törd el ezt az üveget”. Joyce így is tett, és az üvegben egy feljegyzést talált Bumpustól, amelyből kiderült, hogy az üveg egy óceánkutatás része. Azonnal értesítette a Woods Hole Intézetet és megadta azokat az adatokat, amire az üvegbe helyezett levelezőlapon Bumpus kérte. Bumpus jutalmat is ígért annak idején a visszaküldőnek: 50 centet.
Nem tartok igényt a jutalomra, anélkül is visszaküldtem volna – mondta el a National Postnak Joyce.
Az üveg egyike volt annak a több százezernek, amit Bumpus 1956 és 1972 között az Atlanti-óceánba dobott, hogy a tengerfelszíni és –mélyi áramlatokat tanulmányozza. Az évek során óceánba dobott 300 000 üvegnek mintegy 10%-a került elő. Joyce az üveget Sable-szigeten, Halifaxtól mintegy 300 kilométerre délkeletre találta meg.
Abban az időben nem volt modernebb módja az áramlatkutatásnak. Nem voltak műholdak, mint manapság, így az egyetlen mód a vizsgálatra az volt, ha megnézték, valami honnan indul el és hova ér. A visszaküldött lapok segítségével a kutatás egész jól működött – mondta el Steven Jayne, a Woods Hole Intézet munkatársa a National Postnak.
Bumpus azonban ezt nem érte meg, 2002-ben meghalt.
270 000 általa vízbe dobott üveg azonban még hányódik valahol.
Képek: WHI
Karosszékben: Nem Bumpus találta fel, hogy így kutassa az óceáni áramlatokat. Miként Újabb üzenetet találtak c. posztban írtam, két éve megtalálták a világ eddigi legrégebbi üzenetét. Azt az üveget is tudományos célokból dobták a vízbe az áramlatok tanulmányozására 1914. június 10-én több száz másikkal együtt. Mindegyikben egyforma szövegű képeslap lapult, amiben arra kérték a megtalálót, hogy írja meg, pontosan mikor és hol fogta ki a tengerből az üveget.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek