A vadászó-gyűjtögető népek 15 000 éve szerte Európában és Ázsiában jól megértették egymást, hiszen ugyanazt az ősanyanyelvet beszélték.
Nyelvtörténészek régóta vitatkoznak egy ősi eurázsiai közös nyelv létezéséről, de mivel a szavak többsége túl gyorsan változik ahhoz, hogy gyökereit megőrizze, az ősi nyelv meglétét nehéz volt bizonyítani.
A legtöbb szó 50%-os eséllyel cserélődik át egy tőle független alakra 2000-4000 évente.
De vannak hosszú életű szavak is. A Mark Pagel, a Reading Egyetem vezette kutatócsoport kimutatta, hogy néhány, gyakran használt névmás, szám, határozó szó több tízezer éven át „kitartott”.
A kutatók számítógépes modellt készítettek, amivel először azt szűrték ki, milyen gyorsan változnak a szavak. Ekkor kiderült, hogy vannak „hosszú életű” szavak is. A kutatók abból indultak ki, hogy ezeknek változatlanságuk miatt hasonlítaniuk kell egymásra a különböző eurázsiai nyelvekben.
Ezután egybevetették az általuk kiszűrt hosszú életű szavakat a nyelvészek által korábban összeállított ősi szavakkal. A 23 szóból álló két lista nagyjában egyezett – mondta el Pagel a The Guardiannek
A kutatócsoport azt is megállapította, hogy a közös nyelv mintegy 15 000 éve hét makronyelvcsaládra bomlott, amelyek a következő 5000 év során külön nyelvcsaládokká alakultak, amelyek aztán elvezettek a ma egész Eurázsiában, Portugáliától Szibériáig beszélt különböző nyelvekig – mondta el Mark Pagel a The Guardiannek.
A „közös” szavak között volt a Papa, Mama, de az Én és a Ti, a Tűz, a Kéz és a Hallani is. Más szóval, ha a mai ember 15 000 évvel visszaugrana az időben, nagyon alapvető szavakkal megértethetné magát őseivel – mondta el Pagel a Live Science-nek.
Az Adni ige például a hét makronyelvcsalád közül ötben fordul elő hasonló formában. Pagel szerint ez rávilágít a korai társadalmak létrejöttére, az emberek közötti együttműködés kialakulására.
Képek: térképen a makronyelvcsaládok (PNAS), M. Pagel, Bábel tornya (Id. Peter Bruegel)
Karosszékben: A Pagel által elkülönített hét makronyelvcsalád: az Altáji, a Csukcs-kamcsatkai, a Dravida, az Inuit-jupik, az Indoeurópai, a Kartvéli és az Uráli (idetartozik a magyar is). Az érdekes tanulmány részletesen itt: http://www.pnas.org/content/early/2013/05/01/1218726110.full.pdf+html olvasható. Bár a Biblia is egy közös nyelvről beszél, ami aztán Bábel tornyának építése miatt isteni büntetésre változott számos nyelvvé, sok nyelvész nem hiszi, hogy a ma beszélt nyelvek egyetlen közös ősre vezethetők vissza.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek