Csak én tudom, hol van az Imádás – suttogta a férfi, majd meghalt. A restaurátorok remélik, mikulásra közelebb jutnak a tökéletes műkincsrablás, a Genti oltár egyik táblaképe eltűnésének megfejtéséhez.
A belgiumi Gentben 1934. április 10-én éjszaka két szörnyű bűntény történt: elloptak egy egész karika sajtot és a Szent Bavo-katedrális oltárképének két tábláját.
A rendőrség nagy erőkkel kezdett nyomozni a sajt után.
Ez is nem is meglepő, hiszen a nagy gazdasági világválság közepén tartott az ország – mondta el Jan De Kesel műkincs-nyomozó az AP-nek.
A nyomozás a Van Eyck-testvérek által festett táblaképek ügyében nem is nagyon haladt, míg a brüsszeli pályaudvar csomagmegőrzőjében meg nem találták az egyik kisebb képet, amely Keresztelő Szent Jánost ábrázolta.
A tolvaj vagy tolvajok a másik, Igaz Bírák című képért, 1 millió belga frankot kértek. Miután nem kaptak semmit, újabb zsarolóleveleket küldtek.
1934 novemberében Arsène Goedertier tőzsdeügynök egy politikai vita hevében agyvérzést kapott Gentben, halála előtt suttogta a fenti mondatot bizalmasának, még annyit tudott mondani: "az irodámban... szekrény... fiók".
A nyomozók megtalálták a nevezett helyet, ahol a zsarolólevelek másolatait, illetve egy újabb levél vázlatát fedezték fel.
Ez utóbbi szövege igencsak rejtélyes volt: "Az Igaz Bírák olyan helyen van, ahonnan sem én, sem más nem viheti el anélkül, hogy a közönség figyelmét fel ne keltené".
Előkerültek onnan rajzok is, amelyek feltehetően a rejtekhelyet ábrázolják, de az azonosításuk máig nem sikerült.
Az elmúlt majdnem 70 év alatt nyomozók, kincskeresők, informatikusok, ügyvédek, még az SS náci párt tagjai is keresték a képet – mindhiába.
Az egyik legelfogadottabb elmélet szerint Goedertier nem vitte ki a képet a templomból, valahol benn rejtette el.
De minden követ nem tudnak felszedni, mivel a kutatás kimenetele kétséges és drága, ugyanakkor rombolnák a műemléki templom állagát.
A kutatásnak új lendületet adhat azonban az oltárképek most elkezdett restaurálása.
Bart Devolder, a genti Szépművészeti Múzeum munkatársa azt nyilatkozta az AP-nek, hogy bár a hiányzó képet kipótolták 1941-ben Jozef Vander Veken másolatával, elfogadhatatlan, hogy a mestermű nem teljes.
A Van Eyck-testvérek 1432-ben, a reneszánsz hajnalán fejezték be hatalmas művüket, amelyben az élénk színek, az aprólékos, realisztikus kidolgozás lenyűgöző és szokatlan. Devolder úgy véli, fogja ő még restaurálni az Igaz Bírákat is.
Azt mondta az AP-nek: tartunk itt egy állványt kifejezetten a festménynek, aki megtalálja a képet, vagy aki tudja, hol van, hozza be, tegye az állványra. Nem kérdezünk semmit.
Képek: A tőzsdeügynők szekrénye (harmadik kép), az Igaz Bírák (legalul), AP
Karosszékben: Mindannyiunknak kívánom mikulásra – sőt karácsonyra is az Igaz Bírák visszakerülését.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek