A kairói Egyiptomi Múzeum kurátorai egy nap azt vették észre, hogy leesett II. Amenhotep fáraó nagylábujja – a királymúmiát 4 hónappal korábban újították fel.
Hala Hasszan, a régészeti vizsgáló bizottság vezetője az Ahram Online-nak elmondta, a karbantartás során rossz anyagot használtak, s ez okozhatta a rongálódást. A restaurátorok valamilyen ragasztóanyaggal erősítették a nagylábujjat a lábfejhez, most ebből az anyagból küldenek majd mintát vizsgálatra.
Egy névtelenséget kérő régész az Ahram Online-nak azt is elmondta, a kárt valójában hanyagság és a helytelen adminisztráció okozta. 1994 óta látogathatók a múmiák a múzeumban, azóta több karbantartás is történt, de eddig semmilyen „baleset” nem volt – tette hozzá a neve elhallgatását kérő szakember.
II. Amenhotep (Kr. e. 1427-1401) a 18. dinasztia hetedik uralkodója, Ehnaton fáraó nagyapja volt. Amenhotep apja, a harcos III. Thotmesz után lépett a trónra, de nagyobb békében uralkodott, mint Thotmesz. Uralma alatt megszűnt az Egyiptom és Mitanni (ma Szíria egy része) közötti állandó háborúskodás.
A múzeumban 53 fáraó múmiáját (köztük a nagy II. Ramszeszét) lehet megtekinteni – külön belépődíj ellenében – erre a célra kialakított két teremben.
Képek: Ahram Online, lenn a múzeum a 2011-es forradalmak idején (NY Times)
Karosszékben: A régész nyilván azért kért névtelenséget, mert - miként a Kairói Indiana Jones visszatért című posztban írtam - Egyiptomban a forradalmak során eltávolították a korábbi Régészeti Főfelügyelőt, Zahi Hawasst és új vezetőt neveztek ki. Elképzelhető, hogy az átmenet nem volt zökkenőmentes. Mohamed Ibrahim, az új Régészeti Főfelügyelő mindenesetre máris azt nyilatkozta az Ahram Online-nak, hogy a zárt üvegből – amelyben a múmiákat őrzik – szökött ki a nitrogéngáz, emiatt csökkent a páratartalom, ez okozta a kiszáradást. A problémát orvosolták.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek