Két kutató azt állítja, a több mázsás szobrokat alkotóik a helyükre sétáltatták. Másolaton ezt be is mutatták.
Carl Lipo, a California State University régésze és Terry Hunt hawaii antropológus úgy véli, hogy a bennszülött polinézek kötelekkel és emberi erővel „sétáltatták” - olykor hosszabb távon a szigeten keresztül - helyükre a szobrokat. (Új elméletükről részletesen a National Geographic magazin júliusi számában számolnak be).
A kutatók szerint – miként azt az MSNBC-nek elmondták - növényi köteleket erősítettek a szobrokra legalább négy oldalról és ide-oda billentve azt, sétáltatták a kijelölt helyre.
Az eddigi elmélet szerint a szigetlakók – miként azt a Fejek alatt testek című posztomban is megírtam – fából készített szánszerű eszközökkel vonszolták el a szobrokat. Az elmélet szerint ennek érdekében olyan mennyiségű fát vágtak ki a szigeten, hogy az az éghajlati egyensúlyt felborította és az végül a szigetlakók kihalásához vezetett.
Ám Lipo és Hunt szerint minden másképp történt. Valójában a szigetre látogató európaiak által behurcolt betegségek végeztek a bennszülöttekkel.
Jared Diamond amerikai kutató nem ért egyet az új elmélettel. Valószínűtlennek tartja, hogy egy 80 tonnás, 10 méternél is magasabb szobrot teljes hosszában felállítottak volna, és végigrángatták volna az egyenetlen földutakon kockáztatva, hogy eldől és eltörik. Sokkal valószínűbbnek látja, hogy vízszintesen elfektették és úgy görgették végig.
Ám Lipo és Hunt bemutatta, hogy egy 5 tonnás szobormásolatot milyen ügyesen lehet sétáltatni. Tény, hogy ez jóval könnyebb, mint egy 80 tonnás darab.
Képek: National Geographic magazine és The Guardian Express
Karosszékben: A The Guardian Express emlékeztet arra, hogy ez nem új elmélet, hasonlóval kísérletezett Heyerdahl is, ő egy eredeti szobrot mozgatott meg 1982-ben 180 emberrel. Ettől még persze elképzelhető, hogy Diamondnak volt igaza és a bennszülöttek nem kísérletezgettek.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek