Alan Turing brit matematikus, aki a második világháborúban a német Enigma egyik megfejtője volt, nem lett öngyilkos. Halálát baleset vagy gyilkosság okozta.
Jack Copeland professzor, Turing-szakértő Oxfordban jelentette be kutatásai eredményét: a matematikus 1954-ben nem követhetett el öngyilkosságot.
A halottkémi jelentés szerint Alan Turing cianidmérgezésben hunyt el 41 éves korában. Házvezetőnője ágyában fekve talált rá, éjjeliszekrényén egy félig megevett alma állt. Gyorsan elterjedt a szóbeszéd, hogy Turing, aki kedvelte a Hófehérke és a hét törpe című mesét, az ott leírtakhoz hasonlóan, mérgezett almával akart véget vetni életének, miután fény derült homoszexualitására, és „kémiai kasztrálásra” ítélték.
Csakhogy Copeland szerint Turingnek szokása volt lefekvés előtt almát enni és gyakran félig ette csak meg azokat. Ráadásul a rendőrség nem vizsgálta egyáltalán az almát 1954-ben. Copeland szerint Turing – szokása szerint – hagyott egy kis emlékeztetőt az íróasztalán az elvégzendő feladatairól. Kedélye jó volt, ismerősei nem észlelték, hogy mentálisan labilis lenne.
Amiként Kódfejtés: kémiai kasztrálás és örökségvédelem című posztomban írtam, Turinghez 1952-ben betörtek és ennek kapcsán derült fény homoszexualitására, ami akkoriban büntetendő volt. Választhatott, vagy börtönbe zárják és elveszti állását a Manchester Egyetemen, ahol pedig a világ első számítógépei álltak rendelkezésére munkájához, vagy vállalja a „kémiai kasztrálást”, a hormonkezelést.
Barátai szerint Turing kifejezetten humorosan fogta fel a helyzetet, nem csinált belőle tragédiát.
Copeland valószínűbbnek tartja a balesetet. Turing tartott a lakásában kémiai anyagokat, mert szeretett kísérletezni. Egy ízben például egy kísérlete során súlyos áramütést szenvedett. Anyja rémálomnak nevezte a szobáját, mivel a kísérletekhez szükséges anyagokat szerteszéjjel hagyta. Lehet, hogy belélegezte a cianidot, vagy az alma ért ilyen anyaghoz véletlenül.
Copeland szerint a legnagyobb gond az, hogy Turing halálának körülményeit rendkívüli gondatlansággal vizsgálták meg. A professzor szerint ilyen körülmények között még egy esetleges gyilkosságot sem lehet kizárni. Képek: Kódtörők Bletchley Parkban a 2. világháborúban, lenn Turing Bletchleyben nemrég átadott szobrát a királynő megtekinti
Karosszékben: Copeland a BBC-nek elmondta, Turinget – aki a második világháborúban a Bletchley Parkban nagymértékben hozzájárult az Engima feltöréséhez és ezzel a háború gyorsabb befejezéséhez – valóban üldözték halála előtt szexuális beállítottsága miatt, de ő vidám, jó kedélyű fickó maradt, kutatásait ugyanúgy folytatta tovább. Copeland úgy véli, Turing megérdemli, hogy halála rejtélyes körülményeit végre tisztességesen feltárják.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek