Az élőhalottak az utcán járkáltak, s egykori ellenségeiken álltak bosszút olyan módon, amit élőként nem mertek volna megtenni.
Az ókori görögök hittek az élőhalottakban és a holtukból visszajáró testekben, azokban a lényekben, akik halott állapotukból – és sírjukból - fel tudtak kelni, de nem voltak élők, sem halottak.
Szicília délnyugati részén, a mai Passo Marinaro közelében található egykori ókori görög város, Kamarina Kr. e. 5-3. századi temetőjének kutatásakor 2905 sírt tártak fel. Ezek több mint felében találtak sírmellékleteket, agyagvázákat, edényeket, szobrocskákat, érméket.
Ám két sír igencsak meghökkentő volt. A 653-as sírban fekvő halott nemét nem sikerült meghatározni, de az kiderült, hogy súlyosan alultáplált volt és sok betegségtől szenvedett életében. A halott lábát és fejét eltemetésekor teljesen betakarták nagy amfora-darabokkal – mondta el a Popular Archaeology Magazine-nak Carrie Sulosky Weaver ásatásvezető, a Pittsburgh Egyetem munkatársa. A nehéz töredékek nyilván azt a célt szolgálták, hogy a halottat a sírban tartsák, nehogy kikeljen onnan.
A 693-as sírban egy 8-13 éves kora körül meghalt gyerek feküdt, akinek a nemét szintén nem sikerült meghatározni. Felső testére az eltemetői öt nagy követ helyeztek azzal a nyilvánvaló céllal, hogy biztosan a sírban maradjon.
Weaver átnézte a környékre vonatkozó ókori forrásokat és régészeti feljegyzéseket a neolitikumtól egészen a 19. századig, és azt találta, hogy a környékbeliek hiedelemvilága szerint a Kamarinában eltemetett halottak olykor visszajárók voltak.
A források szerint az ókori görögök úgy képzelték, hogy a sétáló holtak éjjel kikelnek sírjukból, az utcákon járkálva lesnek gyanútlan áldozatukra, akit gyakran megtámadnak és olyan elégtételt vesznek rajtuk, amilyent élőként nem mertek volna.
Habár minden kétséget kizáróan nem tudni, miért “szögezték” sírjukhoz a 653-as és a 693-as sír halottait, temetési módjuk nekrofób vélekedésre, a holtaktól való félelemre utal az ókorban a görögök lakta Szicíliában. Fennmaradtak a nekromantia, a halottidézés régészeti és írásos emlékei is a környéken. A temetőben találtak egy katadesmost, átoktáblát, amelynek a szövege szintén arra szolgált, hogy távol tartsa a halottakat a városban élőktől.
Az átoktábla
Habár erről a szokásról ma még nagyon keveset tudunk és jóval több a kérdés, mint a válasz, a további feltárások jobban rávilágíthatnak az ókori görög világban létező nekrofóbiára – mondta el Weaver.
Karosszékben: Miként Boszorkányok pedig vannak c. posztban írtam, az olaszországi Lucca közelében feltárt lelőhelyen egy 800 éve halott nő állkapcsába szögeket vertek, egy másik mellett pedig dobókockákat találtak. A kockajáték a nőknek a középkorban tilos volt, ezért úgy vélik, a nőket boszorkánynak tartották. A 25-30 éves koruk körül meghalt szerencsétleneknek sekély gödröt kapartak, abba hajították be testüket koporsó és szemfedél nélkül.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek