Sherlock Holmes megalkotója, Sir Arthur Conan Doyle valóban szeretett nyomozni. Egy öreg hölgy meggyilkolása ügyében például sherlocki módszerrel tisztázott egy gyanúsítottat.
Oscar Slater
A 82 éves, férjezetlen Marion Gilchrist Glasgow előkelő negyedében élt. 1908. december 21-én este 7 körül valaki agyonverte saját otthonában. A hazatérő szobalány, Helen Lambie fedezte fel a holttestet az ebédlő padlóján, körülötte papírok voltak szétszórva és egy gyémántbross eltűnt. Semmi más nem hiányzott.
Mivel nem volt jele erőszakos behatolásnak, a rendőrség úgy vélte, a hölgy ismerte támadóját. Öt napon belül meg is volt a gyanúsítottjuk: egy piti csaló, Oscar Slater megpróbált eladni egy gyémánt zálogcéduláját, mielőtt sietősen Amerikába hajózott. Slater Gilchrist közelében lakott, és a szobalány azonosította azzal a férfival, akit elfutni látott a Gilchrist házból azon az éjszakán – idézi fel az esetet a Smithsonian Magazine Conan Doyle május 22-iki születésnapja alkalmából.
Talán Slater úgy vélte, mivel ártatlan, nem lehetnek ellene bizonyítékok, tény, hogy annak hallatára, hogy őt vádolják a gyilkossággal, azonnal visszahajózott Skóciába és bíróság elé állt - amely azonban rövid úton halálra ítélte 1909-ben. Az ítélet olyan közfelháborodást keltett, hogy életfogytiglani börtönbüntetésre enyhítették.
Az ügyre ekkor figyelt fel Conan Doyle, aki sherlocki módszerekkel kezdte átvizsgálni a tényeket. Felfedezte, hogy a vád rengeteg dolgot homályban hagyott. Például a zálogcédula valójában egy nőé volt és másik brossra szólt, és azt is beszélték, hogy az úgynevezett szemtanúkat – köztük Lambie-t is - betanították.
Conan Doyle valódi szemtanúkat kérdezett ki, újabb bizonyítékok után kutatott és fizetett Slater hatékonyabb jogi védelméért. 1912-ben közzétette eredményeit Oscar Slater ügye címmel. De ez sem volt elég ahhoz, hogy újratárgyalják az ügyet, amely lassan feledésbe merült.
Conan Doyle
Hét évvel később – akár csak Sherlock Holmes esetében – csöngettek lakása ajtaján. Conan Doyle-t a Glasgow-i rendőrfőnök özvegye kereste fel és elmondta, hogy férje hagyatékában talált iratokból kiderült, hogy a rendőrség visszatartott a Gilchrist család egyes tagjaival kapcsolatos bizonyítékokat – tartva azok befolyásos barátaitól. Conan Doyle éppen ekkoriban kapott könyörgő levelet a börtönben ülő Slatertől, és egy újságíró is felelevenítette az bűntényt hivatkozva Conan Doyle eredményeire. Conan Doyle újra benne volt az ügyben.
Végül Conan Doyle segítségével Slatert 1927-ben felmentették, tisztázták nevét, de a valódi gyilkos megúszta.
Karosszékben: Oscar Joseph Leschziner (Slater) (1872-1948) felső-sziléziai zsidó családba született, de a katonai szolgálat elől Londonba, majd Edinburghbe, végül Glasgow-ba költözött. Bár sok nevet használt, végül a Slaternél kötött ki. Volt tornatanár, fogorvos, de leginkább lányokat futtatott, orgazda volt, lopott és piti ügyekbe keveredett. Marion Gilchristnek rengeteg ékszere volt, de csak a bross tűnt el. Slater nevét máig őrzi a Glasgow-i szleng, amelyben gyakran így köszönnek el: Majd látlak – „See you Oscar”, utalva Slaterre, mint „later”-re/későbbre (Látlak Oscar/Látlak később).
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek