Kísérleti csodaszert, „kvázi-biológiai” módszert fejlesztettek ki orosz tudósok az orosz forradalom 145 éve született vezére testének tartósítására.
Lenin balzsamozott testének fenntartása a moszkvai Center for Scientific Research and Teaching Methods in Biochemical Technologies feladatai közé tartozik. Az úgynevezett Mauzóleum-csoportba anatómusok, biokémikusok, sebészek tartoznak – írja a Scientific American.
Az orosz kutatók a test fizikai formájának – kinézet, alak, súly, szín, a végtagok rugalmassága, hajlékonysága – megőrzésére törekednek, de nem feltétlenül az eredeti biológiai anyagok megtartásával. Ezért megalkották a "kvázi-biológiai" tudományt, amely eltér az eddig a világon alkalmazott balzsamozási módszerektől. Műanyaggal és egyéb anyagokkal pótolják ki a bőr, és a test több részét, vagyis a múmia egyre kevésbé az, ami egykor volt. A történelem folyamán a balzsamozók az eredeti megőrzésére törekedtek még annak árán is, hogy a test kinézete közben változik – mondta el a Scientific Americannek Alekszej Jurcsák, a Berkeley, California Egyetem professzora, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg Bodies of Lenin: The Hidden Science of Communist Sovereignty címmel.
Amikor Lenin 1924 januárjában meghalt, a szovjet vezetők többsége ellenezte tetemének balzsamozását, rövid időre akarták csak megengedni az embereknek, hogy a halott vezért megnézzék, egyébként úgy tervezték, hogy a Vörös Téren temetik el. De a moszkvai hideg tél két hónapon át jó állapotban őrizte meg természetes körülmények között a testet, miközben a vártnál jóval nagyobb tömeg állt folyamatosan sorban, hogy láthassa. A balzsamozás mellett döntöttek tehát, de hogy elkerüljék a vallási fanatizmus kialakulását, nyilvánossá tették, hogy szovjet tudósok kísérleti módszert dolgoznak ki a tartósításra.
Vlagyimir Vorobjev anatómus és Borisz Zbarszkij biokémikus 1924 márciusa és júliusa között végezte az első balzsamozást, a munkát nehezítette, hogy a halál utáni boncoláskor sok eret eltávolítottak, pedig hatékonyabb lett volna az ép érhálózaton át bejuttatni a balzsamozó anyagot a testbe.
Tömegek akarták látni Lenint, 1924
Az úgynevezett Lenin Lab kutatói mikroinjekciózási technikát dolgoztak ki, de elsősorban a test olyan részein juttattak be balzsamozó anyagokat, amelyek korábban már sérültek. Olyan kétrétegű gumiruhát is készítettek, amelyben a balzsamozó anyag őrizte Lenin állapotát a kiállítás alatt, erre került rá a rendes ruha. Ezután évente egyszer glicerinoldatos fürdőt kapott a tetem, amelyben formaldehid, kálium-acetát, alkohol, hidrogén-peroxid, ecetsavas oldat és nátrium-acetát volt. A kezelés mindig másfél hónapig tartott.
Ez megfelel a hagyományos kezeléseknek, ám egy idő múlva a test elszíneződik, merev, és törékeny lesz, kinézete romlik.
Egyre nehezebb volt a Lenin Lab munkája. Pótolni kellett például az eredeti szempillákat, amelyek az első balzsamozás során tűntek el. Különösen az első években okozott állandó gondot a penészgomba és a ráncosodás, de mesterséges bőrfelületeket készítettek akkor is, amikor Lenin lába 1945-ben megsérült. Újraalkották az orrot, az arcot és a test más részeit, hogy az eredeti módon nézzenek ki. Formázható anyagot állítottak elő paraffinból, glicerinből és karotinból, hogy a bőrt pótolják.
1950-1980 között a labornak már 200 munkatársa volt – mondta el Jurcsák. A Szovjetunió összeomlásakor az intézet állami finanszírozása megszűnt, ám az 1990-es évektől magánadományokból folytatták a munkát – igaz szűkösebb körülmények között.
A halott mellett a szovjet vezetők, jobbra az első Sztálin
Lenin fenntartására tett erőfeszítéseknek nem várt mellékterméke lett. Olyan technikákat találtak fel, amelyeket az emberi gyógyászatban is felhasználhatnak, például speciális berendezést fejlesztettek, amely a véráramoltatást segíti vese-transzplantáció során. De ők hozták létre a "non-invaziv 3-csepp tesztet" koleszterin mérésére. A bőr koleszterinszintjének mérésére szolgáló gyógyászati készüléket ma szabadalom védi és a kanadai PreVu készíti a termékeit.
Karosszékben: Vlagyimir Iljics 54 évesen agyvérzésben halt meg. Több elmélet is kering azonban arról, mi okozhatta ezt ilyen fiatalon, amikor nem ivott, nem dohányzott és magas vérnyomása sem volt. Legtöbben genetikai örökletességet, illetve mérgezést sejtenek a háttérben, ez utóbbit Sztálin okozta volna.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek