Az 1500 éves lelet mindkét oldalán 59 betűs palindromszöveg van.
A dél-ciprusi Nea Paphoson előkerült lelet egyik oldalán képek vannak, amelyek egy hajón fekvő, betekert múmiát, valószínűleg az egyiptomi Ozirisz istent, valamint széken ülő, jobb kezét szájához emelő Harpokrátészt, a csend istenét ábrázolják. Az amuletten egy mitikus kutyafejű lény is látható, az úgynevezett künokephalosz, amely úgy emeli mancsát a szájához, mintha Harpokrátész mozdulatát utánozná.
A lelet másik oldalán görög szavak láthatók, amelyek visszafelé olvasva is ugyanazt jelentik, vagyis palindromok: ΙΑΕW/ ΒΑΦΡΕΝΕΜ/ ΟΥΝΟΘΙΛΑΡΙ/ ΚΝΙΦΙΑΕΥΕ/ ΑΙΦΙΝΚΙΡΑΛ/ ΙΘΟΝΥΟΜΕ/ ΝΕΡΦΑΒW/ ΕΑΙ. Jelentésük: Iahweh (isten) a titkos név viselője, Ré oroszlánja védi szentélyét.
Hasonló ókori palindromszövegek kerültek már elő – idézi a Live Science Joachim Śliwának, a krakkói Jagello Egyetem professzorának a Studies in Ancient Art and Civilization c. szaklapba írt tanulmányát. Śliwa szerint az írnok két apró hibát vétett, két helyen "ρ" szerepel "v" helyett.
Az amulettet a Ewdoksia Papuci-Wladyka, a Jagello Egyetem munkatársa vezette kutatócsoport tárta fel egy ókori agorán, piactéren. Tulajdonosa úgy vélte, megóvja a bajoktól – mondta el Papuci-Wladyka a Live Science-nek.
A Római Birodalom a 4. században két részre szakadt, Ciprus a keleti rész fennhatósága alá került. Miközben a Nyugatrómai Birodalom az 5. században felbomlott, a Keletrómai Birodalom Konstantinápoly (Bizánc) központtal továbbélt, s mivel államvallása a kereszténység volt, a pogány szertartásokat egyre határozottabban tiltották. Ám sokan ragaszkodtak régi hitükhöz. Az amulett éppen erre bizonyíték.
Ugyanakkor az amuletten vannak szokatlan dolgok, amelyek azt bizonyítják, hogy készítője már nem igazán ismerte azokat a mitológiai karaktereket, amelyeket ábrázolt. Harpokrátész például hagyományosan nem széken, hanem lótuszvirágon ül lábait felhúzva – mondta el Śliwa a Live Sience-nek. Künokephalosz pedig nem utánozza Harpokrátészt, mancsait valójában imádásra emeli fel. Nem került eddig elő olyan ábrázolás, ahol künokephalosz Harpokrátész módjára emelné fel mancsait.
Harpokrátész-ábrázolás
Még különösebb, hogy Harpokrátész és künokephalosz testén olyan vonalak látszanak, mintha ők is múmia módjára lennének betekerve Ozirisszal együtt, habár Harpokrátész esetében ez nem teljesen egyértelmű – írja Śliwa tanulmányában.
Karosszékben: Harpokratész eredetileg egyiptomi isten, Ozirisz és Ízisz fia, a gyermek Hórusz. Hieroglifajele egy ujjait a szájához emelő gyermek, ezt értelmezte később tévesen a görög mitológia a titkot jelző gesztusként és vált a csend és titkok istenévé mitológiájukban.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek