Végre feltárta titkait a 4000 éve élt Racton Ember
A csontmaradványokat még 1989-ben találtak meg a nyugat- sussexi Westbourne közelében lévő Racton falucskában. 23 évig múzeumi raktárban őrizték, míg végre megkezdték alapos vizsgálatát. Az eredmények megdöbbentőek voltak.
Mostanra sikerült kideríteni, hogy a saját korában feltűnően magas, 182 cm-es férfi feltehetően törzsi vezér volt, aki csatában halt meg 45 éves kora körül és fogainak izotópos elemzése szerint halála helyének környékén nőtt is fel.
Csontmaradványai mellett az Angliában eddig előkerült legrégebbi bronztőr feküdt. A felkarján látható sérülésen nem látszik gyógyulás jele, vagyis közvetlenül a halála előtt szerezhette azt. Megdöbbentő, hogy bronztőr volt nála, mivel akkoriban az rendkívül ritka volt, olyannyira, hogy eddig nem is találtunk hasonlót – mondta el a BBC-nek James Kenny kutatásvezető, a Chichester District Council munkatársa.
A szénizotópos kormeghatározás szerint a valamikor Kr. e. 2300-Kr. e. 2150 között élt Racton Ember fogai lyukasak és tályogosak voltak halálakor, ráadásul krónikus orrmelléküreg-gyulladás kínozta és enyhe gerincferdülése is volt.
Halálát a karján szerzett sérülés miatti vérveszteség okozhatta. A férfit ugyanis tátongó sebével együtt temették el, a sérült csontba ágyazódott föld árulkodik erről. Eltemetésekor térdeit felhúzva feküdt bal oldalán, bronztőrét arca előtt tartva szorította kezében. A tőr fanyelét apró bronzszegecsek díszítették, amik aranyként ragyoghattak.
Bronzkori harang alakú edény
A tőr a bronzelőállítás tudásának hajnalán készült, a fémműves a mesterséget valahol Európa kontinentális részén tanulta ki. Ekkoriban terjedt el az új ismeret, hogy a réz és az ón ötvözetéből új, erősebb és sokkal szebb fém állítható elő. Ez aztán csakhamar kiszorította a rezet – írja a Guardian.
Karosszékben: Közép-Európában a bronzkészítés ismerete nagyjából Kr. e. 2500-tól terjedt el és egybekapcsolódik a harang alakú edények kultúrájával. A fordított harang formájú edények elterjedését egyesek a sörivás kultúrájának általánosabbá válásához kapcsolják, mivel Spanyolországban egyes leleteken mézsörmaradványt azonosítottak. Az elméletnek ellentmond, hogy nem minden edényt használtak ivásra.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek