1495-ben egy rettenetes betegség ütötte fel fejét Európában, VIII. Károly francia király zsoldosai pedig hamar elterjesztették egész Európában.
A szifilisz legkorábbi ismert ábrázolása, Bécs, 1498
Ezt a Treponema pallidum-baktérium okozta, szexuális úton terjedő fertőző betegséget a köznyelv nagyon sok névvel illette: vérbaj, francnyavalya, bujakór, francúz betegség, nápolyi betegség vagy spanyol kór.
A jelenleg legelfogadottabb álláspont szerint az Újvilágból került át Európába, miután Kolumbusz Kristóf 1492-ben felfedezte az új földrészt. De mivel valóban kerültek elő szifilisz jeleit mutató csontmaradványok a Kolumbuszt megelőző időszakból Európa különböző részeiből, valójában négy elmélet is kering arról, mikor érkezett földrészünkre ez a pusztító kór: 1. mindig is jelen volt csak 1495 előtt nem ismerték fel, keverhették például a leprával is, amely ugyan nem szexuális úton terjed, de sok hasonló tünetet mutatott a szifilisszel; 2. egy kevésbé fertőző és nem szexuális úton terjedő kór fejlődött tovább; 3. afrikai eredetű, valamint a kolumbuszi hipotézis.
VIII. Károly zsoldosai Itáliában
A kolumbuszi hipotézis azonban a legmeggyőzőbb – mondta el Rob Knell, a londoni Queen Mary Egyetem munkatársa a LiveScience-nek, hozzátéve, hogy a Kolumbusz előtti időkből előkerült csontok elváltozásait feltehetően más betegségek okozták.
A kolumbuszi elméletet támasztja alá a kórt okozó baktériumnak és törzseinek 2008-ban elvégzett DNS-elemzése. Ebből kiderült, hogy a Treponema pallidum valamikor16.000-5.000 éve fejlődött ki a mai Amerikában.
Középkori kezelés
Figyelemre méltó, hogy a reneszánsz kori Európába való megérkezését követő tombolása után a kór terjedése csillapodott, kevésbé fertőzővé vált, sőt a 16. században néhány forrásban már az a – téves – megállapítás olvasható, hogy a betegség hamarosan teljesen eltűnik.
Valójában a fertőzés megmaradt csak módosult és már nem okozott olyan undorító elváltozásokat (büdös szagot, hatalmas zöld keléseket), mint eredeti állapotában.
Treponema pallidum
A fertőzés nemi úton terjed, és a baktérium taszító elváltozásokat okozó törzse érthető okokból viszonylag gyorsan kihalt, ám módosult verziója, amely már nem járt messziről is látható és érezhető undorító elváltozásokkal, megmaradt és folytatta pusztító munkáját – mondta el Rob Knell.
Karosszékben: Nagyon sok híres ember is megfertőződött szifilisszel, hogy csak néhány nevet említsek: Ady Endre, Munkácsy Mihály, Friedrich Nietzsche, Semmelweis Ignác, Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Édouard Manet, Vlagyimir Iljics Lenin. Manapság is sokan fertőződnek meg, de már gyógyítható.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek