Maga Goebbels választotta ki a lányka képét a tökéletes árja bébi megtestesítőjének, pedig a kislány zsidó volt.
Hessy Taft portréját széltében-hosszában terjesztették képeslapokon, plakátokon, újságokban a náci Németországban. A ma 80 éves nő nemrégiben átadott egy ilyen magazint az izraeli Yad Vashem Holocaust Memorialnak.
A ma New Yorkban élő kémiaprofesszor Taft a Bildnek elmesélte, miként vált a náci antiszemita propaganda egyik meghatározó arcává.
A furcsa történet akkor kezdődött, amikor szülei Lettországból 1928-ban Berlinbe érkeztek. Mindketten operaénekesnek tanultak hazájukban és Berlinben az Operaházhoz szerződtek le. A kis Hessy mindössze hat hónapos volt, amikor anyja, Pauline Levinson elvitte a neves berlini fotóshoz, Hans Ballinhoz 1935-ben, hogy családi képeket készítsen róla. Ekkor már régen nem voltak az opera ünnepelt énekesei, a zsidó törvények miatt elbocsátották őket. Apja, akit rövid időre le is tartóztattak, mezőgazdasági gépek eladásából tartotta fenn a családot.
A fotózás után néhány hónappal döbbenten fedezték fel a kis Hessy képét az akkoriban igen népszerű Sonne ins Haus című családi magazin címlapján. A lapnak Hermann Göring barátja, Kurt Herrman volt a szerkesztője.
Amikor az anya számon kérte a fotóson a történteket, az azt mondta neki, hogy a tökéletes árja baba fotójára hirdettek versenyt, és ő beküldte a képet, noha tökéletesen tudatában volt annak, hogy zsidó családról van szó. A képek közül pedig állítólag a propagandavezér Goebbels személyesen választotta ki Hessy portréját. “Nevetségessé akartam tenni a nácikat” – monda Ballin.
A szülők azonban nem tartották ilyen viccesnek a dolgot, rettegtek, hogy felismerik a kislányt az utcán, ezért előbb visszatértek Lettországba, majd az ottani zsidóüldözések elől Párizsba menekültek, majd tovább Kubába, végül az USA-ban kötöttek ki.
Amikor Taft a lapot átadta a Yad Vashemnak júniusban, azt mondta, úgy érzi, egy kis bosszút állt, és ez elégtétellel tölti el. A Bildnek azonban hozzátette, most nevetek a történteken, de ha a nácik tudták volna, hogy valójában ki vagyok, ma már nem élnék.
Képek: Bild
Karosszékben: Amikor a Yad Vashem munkatársai megkérdezték Hessy Taftot, mire emlékszik gyermekkorából, csak annyit válaszolt: a menekülésre. Nem világos előttem, miért akart (és mert) viccelődni Ballin a nácikkal, nem találtam adatokat róla.
Ez is érdekes:
Régészeti rejtély: a rendőrség segítséget kér
Utolsó kommentek