Mi a közös Rooseveltben, Churchillben, Miklós cárban és Horthyban? Mindannyiukat tetoválták, miként a mélabús Sissi vállát is vasmacska díszítette.
A tetoválás történetét bemutató párizsi Musée du Quai Branly kiállításából kiderül, Winston Churchill édesanyja, Jennie is viselt a csuklóján tetovált kígyót (amit könnyen eltakarhatott egy karkötővel), míg magának Churchillnek egy vasmacska díszelgett az alkarján.
A tetoválás eddig ismert legrégebbi darabjait az osztrák-olasz határon talált 5300 éves Ötzin fedezték fel. A Jégember 57 tetovált pöttyöt, mintát viselt. Ezek többsége az ízületek környékén volt, ezért kutatók azt feltételezik, hogy gyógyító jelleggel kerültek a férfi bőrére.
Találtak azonban több mint 2000 éves tetovált múmiát Szibériában (A tetovált nő visszatért) és Egyiptomban is (Arkangyal - a belső combon).
A tetoválások némelyike vallási jellegű, mások talán inkább díszítések voltak. Ázsiában azonban a tetoválás a középkorra már jóval több volt egyszerű díszítésnél. Borneóban például az asszonyok a karjukon viselt tetoválással tudatták szakismereteiket. Ha például valaki tudott szőni, annak magasabb társadalmi megbecsültség járt – írja a Live Science.
A tetoválás helye is árulkodó volt. A csukló vagy az ujjak köré varrt kép gonoszt és betegséget elűző erővel bírt. A tetoválások társadalmi csoporthoz való tartozást is jelölhettek. A vikingek családi címereket tetováltattak magukra, ez a szokás azonban a normann hódítás (10. század) után kiment a divatból.
A tetoválás szó a polinéz tatau szóból terjedt el Európában James Cook kapitány 18. századi első felfedezőútjának köszönhetően, amelyre elkísérte Sir Joseph Banks botanikus is, akit zavarba ejtett a Tahitin látott különös szokás, a tetoválás. Nem értette, hogy mi késztethet embereket ilyen fájdalmas beavatkozás elviselésére. Mindenesetre hoztak magukkal egy tetovált bennszülöttet, Omait, hogy élőben mutathassák meg III. György királynak, milyen egy tetovált tahiti ember. Lehet, hogy Banks nem értette, mire jó a tetoválás, Cook kapitány tengerészeinek többsége azonban már az új divattal érkezett vissza, s az nagyon hamar elterjedt a többi hajós körében – idézi fel a Live Science. A 19. század elején a Brit Királyi Haditengerészet 90%-a már tetováltatta magát – nem is akárhogy: a teknős azt jelezte, hogy viselője már áthajózta az Egyenlítőt, a vasmacska az Atlanti-óceán áthajózását jelezte, a sárkány viselője pedig megjárta a Keletet.
Ám nem mindenki választotta szabadon a tetoválást. Oroszországban a cárok, majd a szovjet hatalom is élt a szokással, hogy a bűnösökre bűnük és büntetésük szerint SP (száműzetés), K (kényszermunka), V (tolvaj) betűt tetováltak. A nácik a lágerbe hurcoltak csuklójára számot tetováltak – mondták el a Live Science-nek a Tatoueurs Tatoués (Tetoválók, Tetováltak) c. kiállítás kurátorai, Anne & Julien.
Képek: Horthy Miklós karján a tetoválással, Theodore Roosevelt tetoválás közben, II. Miklós cár alkarján a tetoválással, deportált zsidó kisgyerek tetovált számmal
Karosszékben: A magyar történelem ismert alakjai között is voltak szerelmesei a tetoválásnak: Széchenyi István szerelme nevét és egy szívecskét tetováltatott magára, Horthy Miklós bonyolult színes ábrát viselt, a mélabús Sissi királyné pedig – az udvar megrökönyödésére - egy vasmacskát tetováltatott a hátára. Állítólag Kossuthnak is volt tetoválása, de erről nem sokat tudni.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek