Igyál egy jót ránk – ez áll abban az üzenetben, amit egy ház falába rejtve találtak meg. Az üzenet az amerikai szesztilalom idejéből származik.
Az amerikai Fairleigh Dickinson Egyetem egyik épületében a mellékhelyiség felújítása során a falba rejtve egy 1932-ben gyártott, 81 éves Prince Albert cigarettás csomagot találtak.
A csomagba egy papírlapot tettek az akkori felújítók, ezen állt az utókornak szánt üzenet – mondta el a NewJersey.com-nak Peter Woolley, az egyetem szóvivője.
Az 1897-ben emelt épület 1932-ben a dúsgazdag Florence Vanderbilt-Twombly tulajdonában állt, később került az egyetem birtokába.
A rossz helyesírással írt üzenetben pontosan ez áll: „ezeket a fürdőszobákat 1932-ben ujitota [sic] fel E. J. Parsons vízvezetékszerelő Morristownból és Edw F Daniker csempéző Britten St Madisonból, a felujitáson dolgozó többi munkás J. T. Steating Madison, Peter Moore, Joe Gero, Tom Skelly Morristown, Chas. Clements.
Mindez a szesztilom [sic] idején történt, nagyon száraz munka volt.
A megtaláló, ha a 18. modossitás [sic] már megváltozott, igyon egy jót ránk.
E. Daniker”
Átnézték az egyetem könyvtárának archívumát és a Florence Twombly rokonai által az egyetem könyvtárának adományozott Twombly Alkalmazottak listáján megtaláltak néhányat az üzenetben említett munkások közül – mondta el a NJ.com-nak Woolley.
Gary Darden, az egyetem történészprofesszora az NJ.com-nak elmondta, a munkásoknak nem kellett sokáig várniuk, a 21. alkotmánymódosítással 1933 decemberében „véget ért a szárazság”, feloldották a tilalmat.
Ugyanakkor Daerden szerint a Twombly-birtokon élőket kevéssé érintette a szesztilalom, mivel Ruth Vanderbilt-Twombly, Florence lánya óriási mennyiségű alkoholt szállíttatott a birtokára közvetlenül a szesztilalom 1920-as bevezetése előtt, és azután a Nagy Gatsbybe illő, hatalmas partikat adott olykor 600 fő részére a birtokán – persze nem a munkásoknak.
Képek: a lelet (Fairleigh Dickinson Egyetem), alatta a hegyfalui kastély bejárata ma, az 1932-es felvétel Gladys Vanderiltről
Karosszékben: A New York Social Diary 1932-es képén a szfinxen Gladys Széchényi ül amerikai aranyifjak társaságában. Anyja, Gladys Vanderbilt Széchenyi László gróf felesége volt. Nem meglepő tehát, hogy a felvétel Hegyfalun készült igaz, hogy a lapban Hagyfaluként szerepel. A Vanderbilt-örökösnő és László gróf házasságkötéséről sokat cikkeztek az amerikai lapok, ez nagyon bosszantotta Adyt, ezt írta 1907-ben: „Íme, mint kell föltámadnia nagy Széchenyi István dicsőségének. Megfizetett amerikai riporterek tolla által, s ama szerencséből, hogy egy Széchenyi nevű úr Vanderbilt-leányt vesz nőül. Mellesleg egy olyan Széchenyi, akit talán még legkisebb magyarnak is túlzás volna címezni. Külföldön élt, él s akar élni…, a mi magyar gondjaink nem bántják.” Nem volt igaza, László gróf 13 éven át volt magyar nagykövet Amerikában, majd Angliában, minden nyarat Magyarországon töltöttek, öt gyerekük közül két lány Szapáry Antal, illetve Hadik Béla felesége lett.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek