Az egy helyen eddig előkerült legnagyobb mennyiségű görög és római graffitit tárták fel az izmiri Agorában török kutatók.
A mintegy 1500 bekarcolt vagy festett rajzocska és felirat a görög és a római élet mindennapjaiba enged bepillantást – mondta el Cumhur Tanrıver professzor a Hürriyet Daily Newsnak.
Tanrıver professzor szerint a graffitik mennyisége arra utal, hogy az ókori İzmir nagyon toleráns város volt, számos más ókori város neve bukkant fel a graffitiken például, jelezve, hogy a kultúrák, hogyan keveredtek a városban.
Különböző figurák is láthatók a falakon lefestve, például kereskedelmi hajósok csakúgy, mint gladiátorok. A feliratok között vannak személyes jellegűek – „Szeretek valakit, aki nem szeret engem” -, vallásiak - “Az istenek meggyógyították a szememet, ezért ajándékoztam olajmécsest az isteneknek”, de a korai kereszténység is megjelenik a graffitik között: “Az egyetlen, aki lélekkel tölt el” Jézusra utal. És vannak talányos rajzok és feliratok, amiket még nem sikerült értelmezni.
Ráadásul úgy tűnik, hogy bizonyos helyeken a felső vékony vakolat alatt lévő alsó rétegen is van graffiti. Most svájci szakértők segítségét várják, hogy úgy nézhessék meg az alsó réteget, hogy a felsőt nem károsítják – mondta el Cumhur Tanrıver professzor a Hürriyet Daily Newsnak.
Képek: DHA, lenn az Agora
Karosszékben: A mai Izmir, az ókori Szmirna, virágkorát a Kr. e. 7-Kr. e.6. században élte az ión civilizáció csúcspontját képviselve. A korszak többszobás házainak legrégebbi modelljét Szmirnában tárták fel. A kertes háznak emelete és öt szobája volt. Szmirnát az ún. hippodámuszi rendszer (Hippodámusz görög építész volt) alapján építették fel, vagyis az utcák derékszögben keresztezték egymást észak-déli, illetve kelet-nyugati irányban, és a házak mind délre néztek. Ugyancsak Szmirnában található a görög építészet legrégebbi polgári építménye, egy Kr. e. 7. századi kőszökőkút.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek