A hegedű, amin az utolsó percig játszották a Közelebb Uram hozzád dallamát, a kórházi CT-felvételek szerint valódi.
A felvételek segítségével a Wiltshire-i Ridgeway Kórház munkatársai 3D-s képet készíthettek a hegedű szabad szemmel nem látható belő részéről – nyilatkozta a BBC-nek Andrew Aldridge, a Henry Aldridge és Fia aukciós ház vezetője.
Ezzel egy hétéves vizsgálatsorozat zárult le.
Minden kétséget kizáróan kiderült, hogy Wallace Hartley ezen a hangszeren játszott a végzetes éjjelen. Hartley zenekarával az utolsó pillanatig nem hagyta el a helyét és zenélt, hogy megnyugtassa a pánikba esett és szörnyű félelmeket kiálló utasokat, amikor a Titanic legelső útján, útban Amerika felé 1912-ben az Atlanti-óceánba süllyedt. Az 1517 halott között volt a zenész is.
A felvételeken jól látható, hogy a hegedű valamikor eltört és helyreállították – mondta el a BBC-nek Astrid Little, a kórház munkatársa.
Henry Aldridge és Fia – a Titanic-leletek szakértői – 2006-ban találkoztak a hegedű tulajdonosával, aki a hangszert el szerette volna adni, ám hiányoztak a hitelességére vonatkozó források.
Az elmúlt hét év során számos szakértő vizsgálta a hegedűt, még ékszerészek, történészek és törvényszéki szakértők is. Noha a sós víz beszáradt nyomai is jól kivehetők voltak, mégis volt, aki azt mondta, képtelenség a sós vízben ilyen állapotban kiemelni egy hangszert. Ezért volt szükség az utolsó, CT-vizsgálatokra is - mondta el Aldridge a BBC-nek
A hegedűt Hartley az utolsó pillanatokban egy vastag Gladstone-bőrtáskába tette, így az valamennyire megvédte a sós víztől, a hangszer egyes részeit pedig állati enyvvel rögzítették egymáshoz, ami melegre és nem hidegre olvad.
A hegedűn lévő ezüstlapocska, amelybe Hartley mennyasszonya, Maria vésette be a következő szöveget: Wallace-nak eljegyzésünk alkalmából Maria" egyéb tárgyakkal együtt arra utalt, hogy a hegedű valódi, vagy nagyon ügyes hamisítvány. Vagyis mindenképpen szakértői vizsgálat kellett – mondta el Aldridge a BBC-nek.
Hartley holttestét 10 nappal a hajó elsüllyedése után találták meg, de a hegedűt nem szerepel azon a listán, ami a holttesten talált tárgyakat sorolta fel. Úgy vélik, hogy a hegedűt, amelyet Hartley a testéhez szíjazhatott, a parafa-mentőmellényen lebegve a bőrtáska védhette meg.
A mennyasszony, Maria Robinson naplójában feljegyezte, hogy a hegedűt kiemelték a vízből 1912-ben és visszajuttatták hozzá. Halála után, 1939-ben a hegedű a helyi Üdvhadsereghez került, onnan pedig a mostani tulajdonos édesanyjához az 1940-es évek elején.
Képek: BBC
Karosszékben: Az egyik túlélő azt állította, hogy az utolsók között hagyta el a süllyedő hajót, és látta, amint Hartley a lépcsőházban - már a vízben állva - meghajolt hat zenésztársa előtt és azt mondta, „Uraim, én elbúcsúzom”, és ekkor kezdték el becsomagolni hangszereiket. A 33 éves Hartley volt a legidősebb a zenészek között, a legfiatalabb 20 éves volt, hősiességükről több túlélő is beszámolt. Egyik zenész sem élte túl a katasztrófát.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek