Egy kis, egykor szeplő elleni kozmetikai szert tartalmazó tégelyt talált az a kutatócsoport, amely nemrégiben indult egy piciny szigetre az eltűnt pilótanő keresésére.
A Kiribati köztársasághoz tartozó Nikumaroro-szigetet kutatja át a Ric Gillespie vezette TIGHAR- (The International Group for Historic Aircraft Recovery) csoport. Sikerült egy öt darabra tört, de szinte ép amerikai, Dr. C. H. Berry-féle kozmetikai tégelyt találniuk, amelyet szeplő ellen használtak a 20. század elején. Joe Cerniglia, a TIGHAR kutatója a Discovery Newsnak elmondta, források szerint Earhart szeplős volt, és egyáltalán nem örült ennek, többféle kenőcsöt használt ellene. Találtak egy Campana-kézkrém nyomait tartalmazó tégelyt is, amit az 1930-as években számos amerikai nő vásárolt. A szeplő elleni krém tégelyének egyik törött darabjától mintegy 19 méterre pedig teknősbéka-csontmaradványok kerültek elő. Gillespie szerint nyilvánvalóan másodlagosan használták fel az üvegdarabot vágásra és darabolására.
Amelia Earhart, aki nőként először repülte át egyedül az Atlanti-óceánt, majd 1937-ben rejtélyesen eltűnt a Csendes-óceán felett, amikor megkísérelte a földet körbe repülni, egyes feltételezések szerint nem a vízbe csapódott, hanem kényszerleszállást végzett a lakatlan Nikumaroro-szigeten. Mint azt Az Amelia Earhart-ügy című posztomban megírtam, a TIGHART-csoport levéltári források alapján keresi a pilótanő nyomait a szigeten. Találtak már ugyanis ott 1940-ben törött üvegedényeket, egy hajótörött részleges csontmaradványait, egykori táborféléjét tábortűz nyomaival, teknős- és madárcsont-darabokkal, férfi és női cipődarabokat, de maguk az akkor talált tárgyak mára elvesztek, csak a leírásuk maradt meg. Képek: A tégely (Discovery News) és a sziget, lenn Amelia EarhartKarosszékben: Egyre több bizonyíték kerül elő arról, hogy a szigeten egy szerencsétlenül járt amerikai nő táborozott a 30-as években, de mint Gillespie is hangsúlyozza, egyértelmű bizonyítékot még nem találtak. Arról egyelőre nincs hír, hogy felfedezték-e a vízben a repülőgép darabjait, aminek felkutatására eredetileg a csoport vállalkozott.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek