Az egyiptomi Nyugati Sivatagban egy lengyel férfi második világháborús repülőgépet, a RAF egyik Kittyhawk P-40-t fedezte fel véletlenül. A pilótát azonban nem találják.
A vadászgép roncsai rendkívül jó állapotban vannak, a száraz meleg mindent jó állapotban őrzött meg, ezért sikerült a szerencsétlenül járt repülő pilótáját is azonosítani. Úgy vélik, a 24 éves Dennis Copping túlélte a kényszerleszállást, de amikor segítségért indult, eltűnt a sivatagban. Soha többé nem látta senki. A kutatók remélték, hogy a roncsok közelében megtalálják, ezért mintegy 32 kilométeres sugarú körben mindent átvizsgáltak, de eddig nem vezetett eredményre a kutatás.
Az együléses vadászgépre Jakub Perka véletlenül bukkant rá 320 kilométerre a legközelebbi lakott településtől. A jelek szerint a pilóta az ejtőernyőből valamiféle menedéket készített magának, majd egy idő után elhagyta a szerencsétlenség helyszínét.
Andy Saunders hadtörténész a Daily Mailnek elmondta, szinte hihetetlen, hogy 70 évvel később a gép ugyanazon a helyen van, ahol le kellett szállnia, még a homok sem temette be. Jól látható, hogy Copping kiszedte a rádiót és az akkumulátort a gépből, talán megpróbálta ezeket megszerelni, de nem sikerült.
1942 júniusában, a Sivatagi Róka, Rommel visszaszorította a szövetséges csapatokat majdnem Kairóig. A dokumentumok szerint június 28-án Coppingot és egy másik pilótát azzal a feladattal bízták meg, hogy két sérült Kittyhawk P-40-nel repüljenek egy észak-egyiptomi szerelőállomásra, hogy megjavíthassák a gépeket, de Copping soha nem érkezett meg. A most megtalált gépen a dokumentált sérülések is jól megfigyelhetők. A forrásokból kiderül, hogy az elülső futóművet nem lehetett behúzni, valamint azt is feljegyezték, hogy a géptörzset golyók lyuggatták, ezek nyomai is jól láthatók.
A fiatal pilóta röviddel a felszállás után végzett kényszerleszállást, s bár egy ideig várt segítségre, végül úgy ítélte meg, nem jön senki és elindult a sivatagban. A kutatók kevés esélyt látnak arra, hogy sikerül megtalálni. Már az is csoda, hogy a repülőgépet nem lepte be a homok. Képek: a roncsok a sivatagban, középen Dennis Copping (The Telegraph)
Karosszékben: Történészek sürgetik a brit és egyiptomi hatóságokat, hogy mihamarabb nyilváníttassák háborús sírrá a roncs környékét és szervezzék meg hivatalos védelmét a darabok elszállításáig, mert információik szerint máris elkezdték a lelet fosztogatását, „emléktárgyak” gyűjtését. Az észak-londoni Hendonban lévő RAF-múzeum megtette a szükséges lépéseket, hogy a roncsot megszerezze a múzeum számára.
Ez is érdekes:
A Repülő Ceruza még a homokban
Utolsó kommentek