Vezető régészek az angol parlamentben tiltakoztak az ellen, hogy egy amerikai magántársaságnak megengedték, anyagi javakért cserébe hozza felszínre a HMS Victoryt.
Az angol honvédelmi miniszternek a parlamentben kell számot adnia arról, hogyan engedhette meg, hogy az amerikai Odyssey Marine Exploration – miként arról Sikerül felszínre hozni a Victoryt? 500 millió fontot érne című posztomban beszámoltam - anyagi javak fejében hozza felszínre az 1744-ben a Csatorna-szigeteknél elsüllyedt brit vitorlás hajót, Nelson admirális Victoryjának elődjét.
Az Odyssey Marine Explorationnel a vitorlásroncsok felügyeletét ellátó Maritime Heritage Foundation kötött megállapodást. Eszerint a fegyvereket és egyéb tárgyakat a British Múzeumban ki kell állítani, de a felhozott érték 1 százalékát vagy kifizetik az Odyssey-nek vagy megfelelő értékű műtárgyat kap. Lord Renfrew vezető régész a Guardiannek elmondta, a szerződés nem áll összhangban az UNESCO víz alatti kulturális javakkal kapcsolatos egyezményével, amely tiltja, hogy eladás vagy haszonszerzés céljából hozzanak felszínre műtárgyakat.
Az Odyssey kereskedelmi társaság, rendkívül drága, szinte egyedi felszerelésével nagy mélységekből is képes felszínre hozni elsüllyedt roncsokról tárgyakat. Nem világos azonban, miként fizetnék ki szolgáltatásait – nyilatkozta Renfrew -, ha a felhozott tárgyak egy részének eladásával – miként az Odyssey történetében az angol régészek szerint a múltban ilyesmi már többször is előfordult -, az a felszínre hozott tárgyak elherdálását jelentené. Két bronzágyút például már kiemelt az Odyssey, amit a National Museum of the Royal Navy megvásárolt tőlük – a Honvédelmi Minisztérium adományából.
A régészek szerint a Honvédelmi Minisztérium ráadásul még kötelességszegést is elkövetett, amikor a roncsok feletti felügyeletet átengedte a Maritime Heritage Foundationnek, egy olyan alapítványnak, amelynek nincs kellő pénzügyi, régészeti, és menedzseri tapasztalata, s most egy több milliárdos projektben felelőtlenül jár el. A régészek leszögezték, mindent megtesznek azért, hogy leállítsák a munkálatokat, ezért tengerjogi szakértőket is bevonnak az ügybe.
Az Odyssey szóvivője máris bejelentette, hogy hajlandók olyan tanácsadó testülettel együttműködni, amelybe az angol Honvédelmi Minisztérium és az Angol Örökségvédelem is delegál képviselőket. Képek fenn: Odyssey Marine Exploration
Karosszékben: Úgy látom, a háború elkezdődött. Ez várható volt, hiszen a HMS Victory valóban a kor legkorszerűbb fegyvereivel volt felszerelve, de ami ennél is fontosabb, irtózatos vagyon süllyedt vele a tenger mélyére. A Victory azért hajózott délnek, mert a franciák blokád alá vonták a Mediterrán-térségbe tartó hajókat. John Balchin admirális elűzte a franciákat, akiktől sarcot szedett: korabeli értéken számítva legalább 120 000 fontsterlingnyi arany- és ezüstérmét, Lisszabonban azután még 400 000 fontsterling arany- és ezüstérmét raktak a vitorlásra, amit amszterdami kereskedőknek küldtek. Az arany- és ezüstérmék valahol a hajón vannak – 100 méter mélyen.
Ez is érdekes:
Már nem keresik Sir John Franklin hajóit
Utolsó kommentek