A katona várja a csatát és egy fakéregbe vési, hogy még él. A fa-graffitik, az arborglifák vizsgálata teljesen új tudományterület, amit jelenleg egyetlen kutató, Chantel Summerfield űz.
A Bristol Egyetem kutatója a második világháború alatt a katonák által a fákba vésett graffitikat elemzi.
A Salisbury-síkon a normandiai partraszállásra várakozó, unatkozó és egyben a legrosszabbra készülő amerikai katonák üzeneteket karcoltak a fák kérgébe. Summerfield elmondta, hogy „az amerikai G. I.-ok [az elnevezés a galvanized iron, horganyzott vas szóból származik, ami az amerikai katonák felszerelésére utal, az első világháborútól használják] által hátrahagyott feliratokból néha sikerült egy katona egész történetét kideríteni”. Például az egyik graffiti így szól: Frank Fearing – Hudson, Massachusetts, 1945. Alá egy szívet véstek és abba a Helen nevet. Summerfield megtalálta Barbara Fearinget a massachusettsi Hudsonban, akinek a szülei Frank és Helen voltak. Frank néhány nappal Európába indulása előtt feleségül vette Helent, és a háborút is megúszta élve.
Summerfield egyedülálló kutatását Richard Osgood, a Salisbury-sík régésze támogatja, tulajdonképpen ő hívta fel a kutatónő figyelmét a graffitikra.
Summerfield az angliai fa-graffitikat összevetette a normandiai 2. világháborús fa-graffitikkal. Szerinte határozott különbség figyelhető meg a kettő között. Míg Angliában az unatkozó katonák inkább karcolgattak, addig Franciaországban a graffitik jóval személyesebbek, a katonák már az életüket féltik, tudják, hogy bármelyik pillanatban meghalhatnak. A bejegyzések jelzések a feleségnek, a barátnőnek, az utókornak, hogy azon a helyen, és abban az időpontban a graffitizők még éltek.
Summerfield számára a legmeglepőbb kutatási eredmény az volt, hogy egyetlen graffiti sem kárhoztatta a sorsot, vagy a hadsereget, vagy az ellenfelet, hogy a csatatéren, életveszélyben kell lennie. A kutatónő a This is Bristolnak elmondta, mintegy 2000 arborgliphát vizsgált meg és mindössze háromban talált káromkodást.
Chantel Summerfield PhD-kutatásait az Arts and Humanities Research Council támogatja. Képek: This is Bristol és Bristol Egyetem, lenn: az első amerikai katonák partraszállása Normandiában, Robert Capa felvétele
Karosszékben: A fák vizsgálata nehéz kutatási terep, hiszen az élő, folyton változó növényt a gazdaságok gyakran kivágják. A kutatónő igyekszik megtalálni a nagyobb gazdaságokat, és megállapodást kötni velük, hogy értesítsék őt, ha feliratos fát találnak, a feliratokat vágják ki, és adják neki, ha egy fa kitermelésre kerül.
Ez is érdekes:
A punkok Lascaux-ja
Utolsó kommentek