A 16 éves kora körül meghalt angolszász lányt pogány módra temették el, de halotti ruhájára vagyont érő keresztet varrtak.
A 7. századi sírt a Cambridge közeli Trumpingtonban találták meg.
A halott lányt 650 körül angolszász gyakorlat szerint díszes halotti ágyra fektették, mellé különböző sírmellékleteket, többek között vaskést, üveggyöngyökkel díszített bugyellárist helyeztek. A mellén talált gránátberakásos aranykereszt azonban arra utal, hogy Britannia legkorábbi keresztény közösségéhez tartozott, talán az elsők közé, akik felvették az új hitet, de azért még őrizték a régit is.
A kereszt olyan gyönyörű angolszász mestermunka, amit csakis uralkodócsalád tagjai birtokolhattak. Mindössze öt hasonló került eddig elő, egyikük Szent Cuthbert püspök szintén 7. századi sírjából. A kereszten lévő drágakövek például Indiából, az arany Konstantinápolyból való aranyérmék beolvasztásából származott.
Sam Lucy, a Newnham College Cambridge angolszász szakértője a BBC-nek elmondta, nagyon kevés olyan temetkezés került eddig elő, amelyben a halottat – angolszász szokás szerint - halotti ágyon temették el, de mindegyik női sír volt a 7. század második feléből. A halotti ágyak az elhunyt bútorai közül kerülhettek ki, s nem kifejezetten a temetésre készültek. A földbe süllyesztett ágyra fektették – koporsó nélkül – az elhunytat, így temették el.
A keresztet a tervek szerint a Cambridge-i Fitzwilliam Múzeumban állítják ki. Képek: középen és lenn a kereszt in situ a lelőhelyen, és kiemelése. Forrás: Daily
Karosszékben: Lucy szerint megdöbbentő, hogy a lány fiatal kora ellenére már olyan fontos személyiség volt, hogy ilyen, saját korában mérhetetlenül drága kereszttel temették el, és semmilyen feljegyzés nem maradt sem róla, sem arról az angolszász törzsről, amelyik ilyen korán áttért az új hitre és ekkora vagyona volt. A történelem emlékezetéből teljesen kiestek.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek