Különleges istenábrázolást talált Perperikon szent szikláján a bolgár Indiana Jones, Nyikolaj Ovharov.
A kerámiatöredéken látható dombormű ősi trák istenséget, az úgynevezett Lovas Hőst ábrázolja. A lovas a trák vallás központi figurája, védelmezője életnek és egészségnek, de az alvilág ura is egyben.
Ovharov a Novinite munkatársának elmondta, a dombormű a Kr. e. 4. század legvégén, esetleg a Kr. e. 3. század elején készült. Különleges értékét éppen az adja, hogy abból az időből származik, amikor a Hős a trákok vallási életében központi istenségként megjelent. A dombormű egy urna töredéke, a lovas alak jobb kezével a gyeplőt fogja, bal kezében kardszerű fegyvert tart. (A Lovas Hős eddig előkerült legrégebbi ábrázolása a Kr. e. 5. századból származik. )
Perperikont a Rodope-hegységben 1979-ben fedezték felé. Feltárása azóta folyamatosan tart. A bolgárok egyik legfontosabb lelőhelye. Múltja legalább 7000 évre tekint vissza, a trákok pedig kultikus helyként tisztelték. Képek: Ovharov professzor a Lovas Hőssel (fenn), egy trák harcos figurával középen és Perperikonban talált ékszerekkel. Forrás: Novinite
Karosszékben: Folytatódik a trák sikersztori című posztomban is írtam, a bolgár régészet manapság aranykorát éli. Sorra kerülnek elő az egykori, ma még kevéssé ismert trák világ emlékei a világ érdeklődését Bulgáriára irányítva. Nem csoda, hogy a régészek maguk is helyi médiasztárok lettek, egyik legnépszerűbb kutató közöttük is Ovharov professzor, aki felfedezte Perperikont, és azóta is folytatódik „sikerszériája”, ráadásul egyáltalán nincs ellenére, hogy felfedezéseit színesen és közérthetően tárja az érdeklődők elé.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek