Egy 25 000 éves függőt találtak spanyol régészek az észak-spanyolországi Zestoa város közelében lévő Irikaitz lelőhelyen. A palakő-darab egyszerre szolgált ékszerként és használati tárgyként.
Alvaro Arrizabalaga régészprofesszor, ásatásvezető, a Sociedad Aranzadi munkatársa az EITB spanyol hírügynökségnek elmondta, a kődarab megkerülésére annyi esély volt, mint egy tűt megtalálni a szénakazalban. A hosszúkás alakú, sötétszürke színű, 10 centiméter hosszú paladarab felső része ki van lyukasztva, és még mindig jól látszik a belefűzött kötélféle vagy bőrszíj súrlódásának helye. Elkeskenyedő alsó része szélein felfedezhető nyomok pedig arra utalnak, hogy a függőt kaparóként vagy valamiféle késként használhatta tulajdonosa. A függőt tökéletes állapotban találták meg a régészek, gyakorlatilag semmilyen restaurálási munkát nem igényel.
Arrizabalaga azt is elmondta, hasonló tárgyak kerültek elő a közeli Praileaitz-
barlangból, de azok jóval fiatalabbak, mintegy 15 000 évesek. Ugyanakkor 25 000 éves leletek kerültek elő spanyolországi barlangokból, de azoknak a funkciója teljesen más volt.
A függőt a mintegy 35 000-25 000 éve élt crô-magnoni ember, a legkorábbi modern ember (Homo sapiens sapiens), készítette. Képek: EITB
Karosszékben: Az erőteljes felépítésű crô-magnoniak vadásztak és halásztak és ezenkívül gyönyörű képeket festettek barlangok falaira. Kretzoi professzor évekkel ezelőtt elmondta nekem, nálunk azért nincs barlangi sziklarajz, mert az itt élt csoportok élete már akkor is nehezebb volt, mint a mai Franciaországban vagy Spanyolországban élt társaiké, itt nem tartott volna el egyetlen csoport sem senkit, „csak” azért, hogy a barlang falára rajzoljon... (Rekonstrukciós rajz: Modern Human Origins)
Utolsó kommentek