Csodálatosan faragott, 2800 éves kőoroszlánt találtak Törökországban. Úgy tűnik, az 1,6 méter magas, 2 tonnás ülő oroszlán éppen üvölt.
A Tim Harrison, a Toronto Egyetem régésze vezette kutatócsoport a törökországi Tell-Tayinatban, a török-szír határ mellett lévő Antakyától 25 kilométerre találta meg az oroszlánt. A lelőhelyet mintegy 3200 éve népesítették be az úgynevezett Tengeri népek inváziója során. A források ekkoriban rejtélyes népek sorozatos, mindent elsöprő támadásairól szólnak. Máig nem tudni, pontosan kik voltak és honnan indultak, vannak, akik úgy vélik, hogy Minószról, a mai Krétáról érkeztek, lerombolták többek között a Hettita-Birodalmat és megtámadtak minden várost és államot, amelyek útjukba kerültek, végül súlyos veszteségek árán Egyiptom állította meg őket.
A kanadai kutatók éppen egy templomot tártak fel, amikor az oroszlánra akadtak. A szobor valószínűleg akkor készült, amikor Tell-Tayinat egy rövid ideig fennálló kis független állam, bizonyos Palasztin fővárosa volt. Kr. e. 738-ban azonban az asszírok meghódították a területet és a várost is beolvasztották államukba.
A rendkívül jó állapotban megmaradt szobrot az Antakyai Régészeti Múzeumban állítják ki. Képek: Haberler.com
Ha valaki ért törökül, itt nézheti meg a szobor elszállítását a múzeumba.
Karosszékben: Rövid időn belül ez már a harmadik, törökországi régészeti leletekkel kapcsolatos bejegyzésem. Nem is csoda, a mai Törökország és közvetlen határa területére esett a mezőgazdálkodás felfedezése, az emberiség korai városállamainak létrejötte, itt volt a hettiták birodalma, de a kis-ázsiai hellén és római városok is a mai Törökország területén virágzottak. Törökországban rengeteg feltárt és meg rejtőző lelőhely van.
Utolsó kommentek