A legenda szerint Cipruson az Aphrodité-templom afféle rituális „piroslámpás házként” is szolgált. Minden fiatal lánynak el kellett mennie oda, mielőtt férjhez ment, hogy egy idegennel háljon. A férfiak választottak a lányok közül. Aki tetszett, annak némi pénzt dobtak a lábához (az összeg jelentéktelen volt), és elmondták a kötelező formulát: az istennő segítségét kérem rád. A szép lányok hamar teljesítették kötelességüket, ám a csúnyábbak közül volt, aki négy évet is eltöltött a templomban.

Aphrodité kultusza mintegy 3500 éve jelent meg a szigeten, amikor a Paphostól 14 kilométerre keletre eső tengerparti dombon templomot emeltek tiszteletére.
Valójában a lelőhelyen talált leletek tanúsága szerint a templomot jóval korábbi maradványokra építették. A mintegy 5800 éves ott előkerült idolok jelzik, hogy a korábban a szigetre betelepedett görög törzsek átvették a kánaáni Istárnak, a termékenység istennőjének imádatát, valószínűleg ez hellenizálódott, s vezetett át aztán Aphrodité tiszteletébe. Hamarosan össze is forrt neve a szigetével.

A legenda például úgy tartja, hogy Ciprus egyik gyönyörű öblében született az istennő, akit Homérosz egyszerűen csak a ciprusinak nevez, egy Cipruson talált felirat pedig Wanassaként, "a Hölgyként" említi.
A templom a római korban még állt, sőt újjá is építették, miután egy földrengés megrongálta. Egészen a IV. századig látogatták, amikor Theodosius császár a kereszténységet államvallássá tette.
A templom köveit a környékbeliek széthordták saját építkezéseikhez.
Képek: Aphrodité öble (fenn) és az Aphrodité-szentély
Karosszékben: Cipruson a történelem folyamán mindig nagy átmenő forgalom volt, ezért manapság a régészek paradicsoma. Gyönyörű hely. Hát még ha az északi rész is simán látogatható lenne.
Utolsó kommentek