Zahi Hawass, Egyiptom Régiségügyi minisztere bejelentette a sajtónak: hét újbirodalmi sírt nyitnak meg Dél-Szakkarában a látogatók előtt nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy a turistákat visszacsalogassák. A hét férfi főtisztviselő volt, sőt egyikük utóbb fáraó lett. Szakkarában jelenleg – többek között – az első piramisok egyike, Dzsószer fáraó lépcsős piramisa látogatható.
A terület az ősi Egyiptom egyik fővárosának, Memphisnek a temetkezési helye.
A hét főtisztviselő közül, akinek sírját most megnyitják, az egyik Mayáé, Tutankhamon (Kr. e. 1333-1324) fáraó kincstárnokáé, a másik Horemhebé, Tutankhamon vezíréé, aki később maga is fáraó lett. (Mivel fáraó lett, végül a vezírt nem itt temették el, hanem délebbre, a Királyok Völgyében, de a sírját eredetileg itt építtette hosszú ideig. Az egyiptomi főtisztviselők és mindenekelőtt a fáraók már életükben megépíttették sírjukat, mint örökké tartó túlvilági életük fontos helyszínét.)
Zahi Hawass szerint a két főtisztviselő fontos szerepet töltött be Egyiptom történetének egy nagyon zavaros periódusában. Tutankhamon apja, Ehnaton (Kr. e. 1352-1334 ), hogy az Amon-papok hatalmát letörje, bevezette az egyistenhitet és egyetlen istenné Atont tette meg. Fővárosát áthelyezte Amarnába. Életében senki nem merte megkérdőjelezni tettét, de halála után Tutankhamon – miként nevében az Amon szó is jelzi – visszaállította Amon tiszteletét. A rend helyreállításában a kincstárnok segédkezett, míg Egyiptom határain kívül Horemheb védte a birodalmat hatékonyan.
A harmadik sír Meryneith templomi főtisztviselőé, aki Aton főpapja volt Ehnaton alatt. Sírjának falán egy különleges falkép látható: fémművesek kereskednek árujukkal. Sírjában 56 koporsót találtak, amelyek többségében kisgyermek nyugodott.
Ptahemwia Ehnaton és Tutankhamon alatt is a palota belső embere volt.
Tia kilóg a sorból, ő később élt és II. Nagy Ramszesz (Kr. e. 1279-1213) kincstárnoka volt.
Pay Tutankhamon feleségeinek udvartartását felügyelte, míg fia, Raia katona volt, aki később megkapta apja igen fontos posztját.
A sírok többségét 1843-ban fedezte fel a német Richard Lepsius, de teljes egészében egy angol-holland expedíció tárta fel 1975-ben. Most a holland Leiden Egyetem kutatói dolgoznak a területen.
Fotók: AP
Karosszékben: Persze az üzenet egyértelmű: Egyiptom újra biztonságos hely, jöhetnek a turisták. Ugyanakkor én nem biztos, hogy rohannék. Mubarak és fiai vizsgálata folyik, ki tudja, milyen indulatokat gerjeszt még. Szakkara viszont csodálatos hely, taxival ki lehet autózni Kairóból és megnézni, és mivel a lépcsős piramist csak kívülről lehet látni, jó, hogy lesz olyan is, ahová be lehet menni.
Utolsó kommentek