Törvényszéki szakértői módszerekkel életre keltették őseinket több mint 7 millió évre visszamenően. Drezdában találkozhatnak velük a kései utódok.
A drezdai Japán Palotában a Senckenberg Természettudományi Gyűjtemény Safari zum Urmenschen (Szafari az ősemberekkel) című kiállításán 27 fejrekonstrukción keresztül mutatja be az emberré válás törzsfáján elhelyezkedő ősapákat.
A rekonstrukciókat csontmaradványok alapján készítették el paleoantropológusok, hogy bemutassák, miként nézhettek ki legtávolabbi őseink. Korántsem minden fajról készült rekonstrukció, ugyanakkor van olyan, amelyről több is készült. Ezektől több lelet maradt fenn és ez tette lehetővé tette, hogy az egyes fajok egyedi vonásait is bemutassák.
A sort a 7-8 millió éves Sahelanthropus tchadensis nyitja, amelyik az első jelenleg ismert emberféle faj a törzsfán, majd az ausztralopithekuszokon és a paranthropuszokon át eljutunk, a homókig, találkozhatunk a mintegy 1,5 millió évvel ezelőtt élt H. ergasterrel, közvetlen ősünkkel, majd a sort unokatestvérünk, a Neander-völgyi ember zárja.
A kiállítást április 30-ig lehet megnézni.
A Képeken: A H. rudolfensis mintegy 2 millió évvel ezelőtt élt, és mint neve is mutatja, már homo, ember - és nem emberféle - volt (fenn) és az első a sorban, a mintegy 7 millió éve élt Sahelanthropus tchadensis (középen), egy csokorban néhány ősapa (lenn). Forrás: Senckenberg Naturhistorischen Sammlungen
Karosszékben: A paleoantropológia jelenleg az egyik leggyorsabban fejlődő tudományág. Az afrikai lelőhelyek kutatási jogát ugyanolyan drágán lehet megvenni, mint az egyiptomiakét. Szinte minden évben találnak olyan több millió éves csontmaradványt, amely távoli múltunkról árul el valamit. Ezeknek a kutatásoknak a végső kérdése persze mindig ugyanaz: miért a törékeny felépítésű H. sapiens, a mai ember lett a túlélő. Erre egyelőre nincs válasz.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek